Rewolucja w systemie zdrowia! Nowe uprawnienia pielęgniarek. Nie będzie już potrzebna zgoda lekarza

Agnieszka
Newsy
13.03.2024 13:26
Rewolucja w systemie zdrowia! Nowe uprawnienia pielęgniarek. Nie będzie już potrzebna zgoda lekarza

Ministerstwo Zdrowia skierowało we wtorek do konsultacji projekt rozporządzenia dotyczący nowych uprawnień, jakie niebawem mogą zdobyć pielęgniarki. Trwają konsultacje o możliwości wykonywania przez nie np. badania USG. Poznaj szczegóły.

Nowe uprawnienia pielęgniarek

Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt dotyczący "rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego".

Obecnie projekt ten jest konsultowany, a jeśli zostanie przyjęty, to pielęgniarki będą miały o wiele większy zakres uprawnień. Mowa na przykład o wykonywaniu (w niektórych sytuacjach) badania USG i podawania niektórych leków.

Pielęgniarka wykona USG?

Szybkie badanie USG w stanach nagłych jest bardzo ważne dla podjęcia kolejnych kroków leczenia pacjenta. Obecnie pielęgniarki nie mają prawa do wykonywania USG, ale być może niedługo się to zmieni.

Ministerstwo Zdrowia chce, aby pielęgniarki, po odpowiednim szkoleniu i zrobieniu kursu certyfikowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, mogły wykonywać USG samodzielnie.

Rozporządzenie ma wprowadzić możliwość “wykonywanie badania USG według wybranych protokołów mających zastosowanie w medycynie ratunkowej, pod warunkiem ukończenia kursu certyfikowanego przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.”

To jednak nie wszystko. Oprócz badania USG, pielęgniarki mają także pobierać materiał od pacjenta z górnych dróg oddechowych i wykonywania testów antygenowych na obecność wirusów.

Pielęgniarka będzie mogła podać nowe leki?

Katalog leków, które pielęgniarka samodzielnie, według własnej decyzji, może podać pacjentowi, jest ograniczony. Zdaniem resortu, powinno się rozszerzyć ten katalog o leki podawane w takich stanach, jak ostra niewydolność krążenia, ostry zespół wieńcowy i krwawienia.

Mowa o konkretnych preparatach, które pielęgniarka  zespołach ratownictwa medycznego będzie mogła podać:

  • Noradrenalinum – lek stosowany w przywracaniu ciśnienia tętniczego krwi w przypadku ostrego niedociśnienia tętniczego,
  • Prasugrel – lek przeciwpłytkowy podawany w ostrych zespołach wieńcowych, jako przygotowanie do angioplastyki,
  • Tranexamic acid – lek o działaniu przeciwkrwotocznym.

Podobne uprawnienia dla ratowników medycznych

Pod koniec marca w życie wejdą także nowe uprawnienia dla ratowników medycznych, które są bardzo podobne do tych proponowanych pielęgniarkom.

Po ukończeniu odpowiedniego kursu ratownicy będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty (Noradrenalinum, Prasugrel, Tranexamic acid). 

 

 

 

 

Kluczowe Punkty
  • Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji nowe uprawnienia dla pielęgniarek.
  • Mogą one obejmować wykonywanie badań USG oraz podawanie niektórych leków bez zlecenia lekarskiego.
  • Szkolenie i certyfikat z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego będą wymagane dla pielęgniarek do wykonywania USG.
  • Pielęgniarki będą mogły również wykonywać testy antygenowe na obecność wirusów oraz podawać leki w stanach takich jak ostra niewydolność krążenia, ostry zespół wieńcowy i krwawienia.
  • Podobne uprawnienia będą również dostępne dla ratowników medycznych po ukończeniu odpowiedniego szkolenia.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną