We wtorek Parlament Europejski przyjął nowelizację przepisów, wcześniej uzgodnioną z Radą Europejską, która ma na celu zmniejszenie zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych w sektorze budownictwa. Przepisy nakładają obowiązek wycofania pieców opalanych węglem i gazem dla nowych budynków.
Dążenie do neutralności klimatycznej
Zmiany w dyrektywie dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków mają na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej w sektorze budownictwa do 2050 roku. Planuje się również zwiększenie liczby remontów budynków o niskich parametrach energetycznych, co ma przyczynić się do zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko.
Nowe wymogi dla budynków
Według nowych przepisów, od 2028 roku nowe budynki należące do władz publicznych lub przez nie zajmowane powinny być zeroemisyjne. Państwa członkowskie będą zobowiązane do zmniejszenia średniego zużycia energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych o co najmniej 16% do 2030 roku i o co najmniej 20-22% do 2035 roku.
Do 2030 roku państwa członkowskie będą musiały zmodernizować 16% najgorszych budynków niemieszkalnych pod względem charakterystyki energetycznej, a do 2033 roku 26% takich budynków.
Państwa członkowskie muszą wprowadzić środki mające na celu dekarbonizację systemów grzewczych i eliminację paliw kopalnych w ogrzewaniu i chłodzeniu. Kotły na paliwa kopalne muszą być wycofane do 2040 roku, a od 2025 roku nie będą dotowane niezależne kotły na paliwa kopalne. Nadal będą dostępne zachęty finansowe dla hybrydowych systemów grzewczych.
Obowiązkowa Fotowoltaika na dachach nowych budynków
Jedną z kluczowych zmian jest wprowadzenie obowiązku instalacji paneli fotowoltaicznych. Rozpoczynając od 2029 roku, wszystkie nowe budynki mieszkalne będą musiały być wyposażone w panele słoneczne, z wcześniejszym wprowadzeniem tego wymogu dla budynków niemieszkalnych, takich jak hotele czy biurowce. To przełomowe podejście ma na celu maksymalizację wykorzystania energii słonecznej jako czystego źródła energii.
Długoterminowe plany dla istniejących budynków
Nawet istniejące budynki nie zostaną pominięte. Od 2040 roku planuje się zakaz instalacji nowych pieców na paliwa kopalne. Tymczasem, przed tym terminem, takie urządzenia mogą być instalowane tylko jako źródła ciepła uzupełniające, na przykład podczas zwiększonego zapotrzebowania na energię, ale zawsze w parze z bardziej zrównoważonymi źródłami, jak pompy ciepła.
Przewidywane wyjątki
Nowe przepisy nie będą obowiązywać w przypadku budynków rolniczych i zabytkowych. Kraje UE mogą również zdecydować o wyłączeniu zastosowania przepisów dla budynków o szczególnych walorach architektonicznych lub historycznych, budynków tymczasowych oraz kościołów i miejsc kultu.
Dyrektywa została przyjęta głosami 370 do 199, przy 46 wstrzymujących się. Musi ona zostać zatwierdzona przez Radę Europejską, aby stać się obowiązującym prawem.