Pierwszy raz w historii Komisja Europejska postanowiła nałożyć na firmę Apple karę finansową. Spółka będzie musiała zapłacić gigantyczną kwotę za łamanie przepisów antymonopolowych. Wszystko zaczęło się od skargi, jaka wpłynęła od serwisu Spotify.
1,8 miliarda euro kary dla Apple
Komisja Europejska nakazała firmie Apple zapłatę 1,8 miliarda euro kary za łamanie przepisów antymonopolowych. Chodzi o skargę, jaka wpłynęła ze strony Spotify - serwisu streamingowego.
Choć kara jest dotkliwa, to Spotify zapowiada, że to jeszcze nie koniec. Zdaniem platformy firma Apple wciąż łamie przepisy antymonopolowe.
Jak Apple naruszył przepisy antymonopolowe?
W toku śledztwa Komisja Europejska ustaliła, że Apple blokował komunikację pomiędzy serwisem Spotify, a użytkownikami.
Okazuje się bowiem, że Apple zablokował informowanie użytkowników o tańszych możliwościach płatności dostępnych poza Apple App Store.
Komentarz serwisu Spotify
Na temat decyzji Komisji Europejskiej, w wypowiedzi dla InnPoland Spotify zaznacza, że cieszy się z kary finansowej, jednak uważa, że Apple wciąż łamie przepisy antymonopolowe.
"Chociaż doceniamy fakt, że KE zajęła się tą ważną sprawą, wiemy również, że szczegóły mają znaczenie. Apple rutynowo łamie prawo i decyzje sądów na innych rynkach. Z niecierpliwością czekamy więc na kolejne kroki, które miejmy nadzieję jasno i ostatecznie rozwiążą długotrwałe, nieuczciwe praktyki Apple" – piszą przedstawiciele Spotify.
Apple ma zamiar się odwołać: Jest komentarz spółki
Zdaniem Apple Komisja Europejska nie znalazła żadnych dowodów na to, że konsumenci ponieśli szkodę.
Decyzja została podjęta mimo tego, że Komisja nie znalazła żadnych wiarygodnych dowodów na szkodę konsumentów i ignoruje realia rynku, który dobrze prosperuje, jest konkurencyjny i szybko się rozwija" - napisała firma Apple w cytowanym przez Reutersa oświadczeniu.
W oświadczeniu dodano, że jedynym beneficjentem tej decyzji będzie szwedzka firma Spotify.
"Głównym orędownikiem tej decyzji - i największym beneficjentem - jest Spotify, firma z siedzibą w Sztokholmie w Szwecji. Spotify ma największą aplikację streamingową do przesyłania muzyki na świecie i spotkała się z Komisją Europejską ponad 65 razy w trakcie tego dochodzenia" - dodano w oświadczeniu.