Od 1 marca 2024 roku zmieniają się przepisy dotyczące dopłat do czynszu. Wsparcie finansowe będzie udzielane na dłuższy okres.
Dopłaty do wynajmu na dłuższy okres
Z dopłat do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego mogą skorzystać niepełnosprawni absolwenci. Dotychczas wsparcie finansowe udzielane było na maksymalnie 36 miesięcy. W oficjalnym komunikacie PFRON poinformował, że od marca 2024 roku dopłaty będą przekazywane przez 60 miesięcy.
"PFRON informuje, że z dniem 1 marca bieżącego roku weszła w życie bardzo korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Obecnie w programie dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego może być udzielane na okres nawet 5 lat (60 miesięcy). Program jest realizowany bezterminowo, wnioski można składać w trybie ciągłym' - czytamy w komunikacie PFRON.
Wysokość dopłat do wynajmu
Dopłaty mają charakter degresywny. Oto jaj prezentują się wysokości dopłat:
-
100% kosztów najmu (nie więcej jednak niż 100% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji) – od 1 do 24 miesiąca,
-
70% kosztów najmu (nie więcej jednak niż 70% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji) - od 25 do 42 miesiąca,
-
40% kosztów najmu (nie więcej jednak niż 40% miesięcznej wysokości maksymalnej kwoty dofinansowania dla danej lokalizacji) – od 43 do 60 miesiąca.
Ile można otrzymać?
Poniżej prezentujemy maksymalne (miesięczne) kwoty dofinansowania w I kwartale 2024 roku dla poszczególnych miejscowości. Wymienione kwoty dotyczą osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
- Wrocław – 3 297 złotych,
- Bydgoszcz – 2607 złotych,
- Toruń – 2431 złotych,
- Gorzów Wielkopolski – 2934 złotych,
- Warszawa – 3344 złotych,
- Opole, 2453 złotych,
- Gdańsk – 3183 złotych,
- Olsztyn – 3387 złotych,
- Poznań – 3194 złotych.
Kwoty dopłat dla innych miast znajdziesz TUTAJ.
WAŻNE: Wartości ustalone według danych na dzień: 29.12.2023 roku. Wartości obowiązują do dnia: 31.03.2024 r.
Dopłata do najmu mieszkania
Dofinansowanie kierowane jest do absolwentów wszystkich typów szkół. Ukończenie edukacji na tych poziomach może mieć miejsce w okresie 36 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku. Bierze się też pod uwagę datę opuszczenia rodziny zastępczej, rodzinnego domu dziecka.
Kto może otrzymać dofinansowanie?
Dofinansowanie otrzyma absolwent, który:
-
posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności;
-
posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z powodu narządu słuchu;
-
złoży oświadczenie o niezamieszkiwaniu w miejscowości pracy;
-
złoży oświadczenie o poszukiwaniu pracy lub o podjętej pracy.
Jakie warunki należy spełnić?
-
Konieczne jest złożenie oświadczenia zaświadczającego, że nie posiada się własnego mieszkania, ani spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego ( w miejscowości aktywności zawodowej),
-
Należy również oświadczenie o poszukiwaniu zatrudnienia lub o jego rozpoczęciu,
-
Konieczne jest aktywne poszukiwanie pracy. Chodzi o działania takie jak: zamieszczanie i odpowiadanie na ogłoszenia, uczestnictwo w rozmowach kwalifikacyjnych, poszukiwanie pracy w Urzędach Pracy).
Jak i gdzie złożyć wniosek?
Wniosek można złożyć poprzez System Obsługi Wsparcia - TUTAJ.