Czy renta wdowia to sprawiedliwe rozwiązanie? Tragiczna prawda o życiu i śmierci polskich mężczyzn

Martyna P.
Biznes i finanse
01.03.2024 10:47
Czy renta wdowia to sprawiedliwe rozwiązanie? Tragiczna prawda o życiu i śmierci polskich mężczyzn

Rząd pracuje nad mechanizmem renty wdowiej, która ma poprawić sytuację materialną po stracie współmałżonka. Pojawiają się jednak głosy, które mówią o niesprawiedliwości tego rozwiązania. 

 

Renta wdowia ma poprawić sytuację materialną

Renta wdowia ma być świadczeniem socjalnym, przeznaczonym dla obywateli, których współmałżonek zmarł.

Politycy dążą to tego aby renta rodzinna obejmowała pobieranie przez wdowca swojego świadczenia w pełnej wysokości i powiększenie go o 50% renty wdowiej po zmarłym małżonku.

Inna możliwość zakłada pobieranie połowy wartości swojego świadczenia oraz 85% wartości emerytury zmarłego małżonka. Dodajmy, że łączna wartość świadczenia nie będzie mogła przekraczać wartości trzykrotności przeciętnej emerytury w danym roku.

Minister do spraw polityki senioralnej zakomunikowała, że jest to bardzo ważna kwestia. Zapowiedź projektu wzbudza nadzieję na poprawę sytuacji finansowej wdów i wdowców. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, osoby uprawnione do renty wdowiej mogą spodziewać się istotnych zmian w swoich finansach, co jest szczególnie ważne w obliczu obecnej sytuacji gospodarczej i inflacji.

Górna granica renty wdowiej ma wynosić trzykrotność miesięcznej kwoty średniej emerytury wypłacanej przez ZUS. Tym samym projekt wprowadza konkretne ograniczenie finansowe, ustalając nowy limit na poziomie 7600 złotych.

MRPiPS zapewnia, że środki na cel renty wdowiej zostały zapewnione i istnieje techniczna i finansowa możliwość wprowadzenie jej jeszcze w 2024 r. 

 

Zdjęcie Czy renta wdowia to sprawiedliwe rozwiązanie? Tragiczna prawda o życiu i śmierci polskich mężczyzn #1

 

Czy renta wdowia jest sprawiedliwym rozwiązaniem?

Wiele osób uważa, że mechanizm renty wdowiej jest niesprawiedliwy. Twierdzą, że z uwagi na krótszą długość życia mężczyzn z rozwiązania skorzystają w większości tylko kobiety.

Ponadto podkreślają, że świadczenie ma być finansowane przez ZUS, a płatnikami netto ZUS są mężczyźni w większości z klasy pracującej. Zwracają uwagę, że renta wdowia jest korzystnym rozwiązaniem dla kobiet z wyższych klas, które skorzystają z przywileju kosztem mężczyzn z niższych klas.

Twierdzą również, że renta wdowia dyskryminuje osoby żyjące w nieformalnych związkach, bo składka rentowa płacona jest przez wszystkich zatrudnionych bez względu na stan cywilny.

Przedstawiciele grupy „Rodzice Solo – Konta” podkreślają, że renta wdowia ma być finansowana z funduszu rentowego. Oznacza to, że osoby samotne odkładające składkę rentową w praktyce sfinansują świadczenia tym, którzy byli zamężni, a sami nigdy nie będą mogli ich uzyskać.

A Wy co sądzicie o tym rozwiązaniu? 

Kluczowe Punkty
  • Renta wdowia ma być świadczeniem socjalnym dla obywateli, których współmałżonek zmarł.
  • Propozycje zakładają pobieranie przez wdowca swojego świadczenia w pełnej wysokości i powiększenie go o 50% renty wdowiej lub pobieranie połowy wartości swojego świadczenia oraz 85% wartości emerytury zmarłego małżonka.
  • Górna granica renty wdowiej ma wynosić trzykrotność miesięcznej kwoty średniej emerytury wypłacanej przez ZUS, czyli około 7600 złotych.
  • MRPiPS zapewnia, że istnieje techniczna i finansowa możliwość wprowadzenie renty wdowiej jeszcze w 2024 r.
  • Po stronie krytyków pojawiają się argumenty, że renta wdowia jest niesprawiedliwa, gdyż skorzystają z niej głównie kobiety, dyskryminuje osoby żyjące w nieformalnych związkach i jest korzystna dla kobiet z wyższych klas kosztem mężczyzn z niższych klas.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną