Opiekunowie psów, którzy przemieszczają się ze swoimi pupilami pociągami, już niedługo nie będą musieli kupować dla nich biletu. Z taką inicjatywą wyszło Trójmiasto. Od kiedy więc pies będzie podróżował za darmo? Jakie są zasady podróżowania z psem? Poznaj szczegóły.
Od 15 marca pies jeździ pociągiem za darmo
Już od 15 marca czworonogi mogą podróżować za darmo w pociągach PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście i Polregio. Obecnie za bilet dla psa trzeba zapłacić 3 zł.
Pies to nie tylko najlepszy przyjaciel człowieka, ale często także przewodnik, wsparcie lub ogromna pomoc w pracy. Zdarza się że towarzyszy swojemu opiekunowi każdego dnia. Dlatego, odpowiadając na liczne głosy mieszkańców, postanowiliśmy znieść opłaty dla czworonogów - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.
Dodajmy, że zwolnione z opłaty są tylko psy, które podróżują na smyczy. Za pieski podróżujące w transporterach będących wózkiem spacerowym wciąż trzeba będzie zapłacić.
Podróż pociągiem z psem: Zasady
Od 15 marca podróżni nie muszą kupować biletu dla swojego psa. Jest to jednak jedyna rzecz, która się zmieni. Pozostałe zasady podróżowania z psem w PKP SKM i Polregio pozostają takie same:
- pies w pociągu musi mieć założony kaganiec i być na smyczy,
- opiekun psa musi mieć przy sobie aktualne świadectwo szczepień,
- podróżować pociągiem mogą tylko te rasy psów, które nie mają statusu agresywnych,
- jeden opiekun może podróżować maksymalnie z dwoma psami jednocześnie,
- pies nie może być przewożony na siedzeniu.
A co z kotami?
Koty już teraz zwolnione są z konieczności posiadania biletu, pod warunkiem, że przewożone są w transporterach. Transporter w kotem traktowany jest bowiem przez koleje jako zwykły bagaż.
O czym pamiętać podróżując pociągiem z psem?
Podróżowanie pociągiem z psem może być przyjemnym doświadczeniem zarówno dla właściciela, jak i zwierzęcia, pod warunkiem przestrzegania pewnych zasad i przygotowań. Oto kilka kluczowych kwestii, o których należy pamiętać, planując taką podróż:
1. Sprawdź regulamin przewoźnika
Przed podróżą upewnij się, że znasz regulamin przewoźnika kolejowego odnośnie przewozu zwierząt. Różni przewoźnicy mogą mieć różne wymagania dotyczące rozmiarów psa, konieczności używania kagańca czy smyczy, a także mogą wymagać zakupu biletu dla zwierzęcia.
2. Dokumenty zdrowotne psa
Zabierz ze sobą aktualną książeczkę zdrowia psa z zaznaczonymi szczepieniami, w tym przeciwko wściekliźnie. W niektórych przypadkach może być wymagane również zaświadczenie od weterynarza o stanie zdrowia zwierzęcia.
3. Przygotowanie psa do podróży
Przed dłuższą podróżą dobrze jest przyzwyczaić psa do bycia w ruchu i w nowych, zamkniętych przestrzeniach. Krótkie przejażdżki pociągiem lub innymi środkami transportu mogą pomóc zwierzęciu zaadaptować się do nowych warunków.
4. Transporter, smycz i kaganiec
Dla mniejszych psów zalecane jest używanie transportera, który zapewni im bezpieczeństwo i komfort podczas podróży. Większe psy powinny być na smyczy, a w zależności od regulaminu przewoźnika i temperamentu psa, może być również wymagany kaganiec.
5. Zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa
Zabierz ze sobą wodę i miseczkę, a także ulubioną zabawkę lub koc, aby Twój pies czuł się bezpiecznie. Regularne przerwy na spacer podczas dłuższych postojów pomogą mu się zrelaksować.
6. Poszanowanie przestrzeni innych pasażerów
Bądź świadomy, że nie wszyscy pasażerowie mogą czuć się komfortowo w obecności psa. Staraj się zajmować miejsca, które minimalizują zakłócenia dla innych, i zawsze kontroluj zachowanie swojego zwierzaka.