Sakrament bierzmowania poprzedzony jest przygotowaniami oraz egzaminem. 2024 rok przynosi kilka zmian w tej kwestii. Rodzice i kandydaci będą mieli nowe obowiązki.
Przygotowania do sakramentu bierzmowania
Aby przystąpić do sakramentu bierzmowania konieczne jest uczestnictwo w przygotowaniach. Wykłady odbywają się na lekcjach religii oraz w salkach parafialnych na dodatkowych zajęciach. Nieobecność na zajęciach może być usprawiedliwiona chorobą lub niespodziewanym, ważnym wydarzeniem.
Ponadto kandydat do bierzmowania musi uczestniczyć w niedzielnych Mszach Świętych. Fakt ten powinien być potwierdzony podpisem duchownego. W większości przypadkach wymagany jest udział w 7-8 nabożeństwach.
Wiele parafii wprowadza każe obowiązkowe przystępowanie do sakramentu spowiedzi w każdy pierwszy piątek miesiąca.
Nowe obowiązki dla kandydatów i ich rodziców w 2024
Diecezja Kaliska zdecydowała się na poszerzenie obowiązków związanych z bierzmowaniem. Kandydaci będą zaczynać przygotowania do bierzmowania już w 8. klasie szkoły podstawowej. Okres będzie wydłużony z roku do dwóch lat.
Po standardowych spotkaniach mają odbywać się liturgie. Ponadto kandydaci będą zobowiązani do zaangażowania się w życie parafii oraz działania o charakterze wolontariatu na rzecz potrzebujących.
Diecezja kładzie także nacisk na spotkania z rodzicami. Duchowni parafii podkreślają, że to właśnie oni odpowiedzialni są za religijne wychowanie własnych dzieci.
Biskup Damian Bryl, ordynariusz diecezji kaliskiej zakomunikował w wywiadzie, że stworzono specjalną instrukcje dotyczącą przygotowań.
Zakłada ona między innymi:
-
spotkania kandydatów w mniejszych grupach,
-
uczniowie będą uczestniczyli w indywidualnych rozmowach,
-
będą odbywać się spotkania formacyjne i dzieła apostolskie,
-
aktywne udzielanie się w życiu religijnym parafii.
Sakrament bierzmowania
Sakrament bierzmowania, znany również jako sakrament dojrzałości chrześcijańskiej, jest jednym z siedmiu sakramentów uznawanych w chrześcijaństwie, szczególnie w Kościele katolickim, prawosławnym oraz niektórych wspólnotach protestanckich. Ma on na celu wzmocnienie i pogłębienie łaski otrzymanej podczas chrztu.
Bierzmowanie jest postrzegane jako krok ku dojrzałości duchowej, symboliczne dorosłe życie w wierze.
Bierzmowani są wezwani do bycia aktywnymi świadkami wiary w codziennym życiu, przez co przyczyniają się do misji ewangelizacyjnej Kościoła.