Polacy masowo wykupują nieruchomości w Hiszpanii! ! Rekordowa liczba zakupów domów i mieszkań!

Newsy
24.02.2024 18:57
Polacy masowo wykupują nieruchomości w Hiszpanii! ! Rekordowa liczba zakupów domów i mieszkań!

Nabywanie nieruchomości w Hiszpanii nie jest już tylko kaprysem, ale coraz bardziej popularną decyzją wśród Polaków. Według najnowszych danych z Registradores de España, w 2023 roku liczba nieruchomości zakupionych przez Polaków na Półwyspie Iberyjskim przekroczyła 3 tysiące, co stanowi rekordowy wynik w porównaniu z poprzednim rokiem.

Wzrastające zainteresowanie Polaków

Coraz większa liczba Polaków realizuje swoje pragnienie posiadania nieruchomości za granicą z różnych powodów. Wśród nich wymienić można inflację, wysokie stopy procentowe, poszukiwanie słonecznych klimatów, chęć dywersyfikacji portfela nieruchomościowego oraz obawy związane z potencjalnym rozprzestrzenianiem się konfliktu na Ukrainie.

Preferencje i trendy zakupowe

Preferencje Polaków coraz wyraźniej skierowane są w stronę Hiszpanii, co doskonale ilustrują statystyki. W ciągu całego 2023 roku Polacy zakupili tam aż 3 118 nieruchomości, co stanowi wzrost o 142 w porównaniu z poprzednim rekordowym rokiem 2022. Udział Polaków w hiszpańskim rynku również rośnie - jeszcze w 2019 roku wynosił on 1,6%, a dziś już sięga 3,6%. W przypadku zakupu mieszkań preferowaną metodą płatności jest gotówka.

Preferowane rodzaje nieruchomości

Według danych Agnes Inversiones, biura nieruchomości działającego na Costa del Sol, Polacy najczęściej decydują się na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym - aż 70% wszystkich transakcji. Dodatkowo, w minionym roku apartamenty cieszyły się większym zainteresowaniem, stanowiąc 65% wszystkich zakupów. Natomiast domy, często z prywatnymi basenami, odpowiadały za 35% transakcji. Obserwuje się również tendencję do inwestowania w większe mieszkania. Przeważająca większość zakupionych apartamentów miała powierzchnię od 80 do 250 metrów kwadratowych, natomiast domy oscylowały między 180 a 650 metrami kwadratowymi.

Ceny na hiszpańskim rynku

Co mówią ceny? Według danych zebranych przez Agnes Inversiones, w 2023 roku Polacy najczęściej płacili za apartamenty od 300 tysięcy do 2 milionów euro. Natomiast ceny willi sięgały od 1,3 miliona do 5 milionów euro, przy czym przeważały te w przedziale od 1,3 do 3 milionów euro - te tańsze często wymagały generalnego remontu.

Perspektywy w 2024 roku 

Nie ma obecnie żadnych sygnałów sugerujących, że zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości miałoby się zmniejszyć. Agnieszka Kostrzewa, założycielka firmy Agnes Inversiones, podkreśla, że w pierwszych tygodniach 2024 roku zaobserwowano nawet wzrost zainteresowania nieruchomościami na Costa del Sol. Charakterystyczną cechą hiszpańskiego rynku jest większa dostępność właśnie na początku roku.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną