Przeprowadzka z dzieckiem do Hiszpanii – czy warto? Formalności i ważne kwestie!

Ewelina
Styl życia
23.02.2024 11:44
Przeprowadzka z dzieckiem do Hiszpanii – czy warto? Formalności i ważne kwestie!

Coraz więcej Polaków decyduje się na przeprowadzkę za granicę. Zmieniają się jednak kierunki naszej emigracji. Na pierwszym miejscu znajdują się Niemcy, a na drugim Hiszpania (Raport Przeprowadzki 2022 na zlecenie Clicktrans.pl). O ile wyjazdy do naszych zachodnich sąsiadów nikogo nie dziwią, o tyle tak duża popularność Półwyspu Iberyjskiego jest zupełnie nowym trendem. Również myślisz o przeprowadzce do Hiszpanii? Mamy dla Ciebie mini poradnik! 

Zdjęcie Przeprowadzka z dzieckiem do Hiszpanii – czy warto? Formalności i ważne kwestie! #1

Od czego zacząć? Podstawa do dokumenty! 

Aby załatwić wszelkie formalności w Hiszpanii, konieczne jest uzyskanie Certificado de Registro de Ciudadano de la U.E., czyli certyfikatu potwierdzającego legalny pobyt poza granicami Polski. W tym celu należy zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Obcokrajowców. 

Kolejnym etapem jest zdobycie numeru NIE (Número de Identificación de Extranjeros) na komisariacie policji. Ten numer jest kluczowy przy różnych czynnościach, takich jak zakup lub wynajem mieszkania, założenie konta bankowego czy podjęcie zatrudnienia. Można go porównać do polskiego numeru PESEL. 

Konieczne jest również założenie rachunku w hiszpańskim banku. Warto jednak mieć na względzie, że większość hiszpańskich banków pracuje wyłącznie do godziny 14:00.

Większość urzędów, sklepów i instytucji w Hiszpanii jest nieczynna od godziny 14:00 do 17:00. Słynna sjesta może na początku trochę irytować, zwłaszcza jak ma się do załatwienia mnóstwo spraw. Z czasem można się jednak przyzwyczaić - opowiada Magda, która przeprowadziła się do Malagi w 2020 roku i pracuje tu w branży turystycznej. 

Jak zapisać dziecko do szkoły w Hiszpanii? 

Jeśli przeprowadzasz się razem z rodziną, to zapewne zainteresuje Cię kwestia zapisania Twoich dzieci do placówki edukacyjnej. Jak się to odbywa? 

Proces zapisywania dziecka do szkoły obejmuje udział w rekrutacji, która dotyczy: ● dzieci w wieku 3-6 lat, które po raz pierwszy włączają się do systemu edukacji (Educación Infantil); 

  • dzieci rozpoczynających naukę w publicznych szkołach podstawowych (6 lat); ● uczniów, którzy chcą rozpocząć naukę w publicznej szkole średniej; ● uczniów zmieniających szkołę. 

Wnioski można otrzymać w dowolnym ośrodku finansowanym ze środków publicznych, w siedzibie Ośrodków Wspierania Szkolnictwa (Servicios de apoyo a la escolarización - SAE) lub online. 

Wnioskujący może wybrać jedną szkołę jako pierwszą opcję, a dodatkowo we wniosku może uwzględnić maksymalnie pięć ośrodków edukacyjnych finansowanych ze środków publicznych. 

W celu uzyskania informacji, w tym dotyczących systemu edukacyjnego, dostępny jest specjalny numer telefonu – 012, obsługujący serwis informacyjny w większości regionów Hiszpanii. 

Rok szkolny w Hiszpanii zazwyczaj rozpoczyna się pod koniec pierwszego tygodnia września, o czym opowiada nam Anna mieszkająca z rodziną w Hiszpanii niespełna od dwóch lat: Dzieci są zachwycone, bo wakacje w Hiszpanii są o 2-3 tygodnie dłuższe niż w Polsce. Dłuższe są za jednak też lekcje. U córki w podstawówce lekcja trwa 55 minut, a u syna w liceum 60 minut. To więc sporo więcej niż typowe 45-minut w polskich szkołach, ale dzieci szybko się przyzwyczaiły.

Zdjęcie Przeprowadzka z dzieckiem do Hiszpanii – czy warto? Formalności i ważne kwestie! #2

Nauka hiszpańskiego dla obcokrajowców 

Znajomość języka angielskiego w Hiszpanii jest niewystarczająco. Większość Hiszpanów zna ten język niezbyt dobrze. Ponadto edukacja w hiszpańskiej szkole, wymaga znajomości hiszpańskiego. Początkowo byliśmy zaskoczeni, jak słabo Hiszpanie znają angielski, nawet w urzędzie tutaj nic nie załatwisz w tym języku - mówi Adrianna, która mieszka w Madrycie z mężem i dwójką dzieci już od 2019 roku. 

Warto jednak wiedzieć, że w Hiszpanii istnieją specjalne ośrodki wsparcia dla uczniów imigrantów, znane jako Servicio de apoyo al alumnado inmigrante – SAI. Udzielają one wsparcia uczniom w zakresie rozwijania podstawowych umiejętności językowych i komunikacyjnych. 

W katalońskich i balearskich szkołach istnieją także klasy integrujące językowo dzieci obcokrajowców, znane jako aula d’acollida. Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania tych klas można uzyskać od dyrekcji szkoły. 

Jak wynająć mieszkanie w Hiszpanii? 

Wynajęcie mieszkania w Hiszpanii również wymaga dopełnienia odpowiednich formalności. Przede wszystkim musisz posiadać wymagane dokumenty, tj. wspomniany już Número de Identificación de Extranjero (NIE) oraz zaświadczenie z zakładu pracy bądź po prostu umowę o pracę

Umowa najmu w Hiszpanii powinna obejmować okres trwający co najmniej 6 miesięcy. Alternatywnie, właściciel mieszkania może zaproponować umowę na 12 miesięcy. 

Co więcej, najemca zobowiązany jest uiścić opłatę zwana "fianza" w wysokości jednego lub dwóch miesięcy czynszu. Jest to odpowiednik polskiej kaucji. 

Gdzie szukać przystępnych cenowo mieszkań w Hiszpanii? 

Większość obcokrajowców decyduje się zamieszkać dużych miastach, takich jak Madryt czy Barcelona. 

Niestety, mieszkania położone w samym centrum tych metropolii należą do najdroższych. Średniej wielkości mieszkanie do wynajęcia w Barcelonie (60-90 m2) oscyluje w przedziale od 900 do 1200 EUR miesięcznie. W przypadku Madrytu, ceny te sięgają od 1400 do 2000 EUR miesięcznie (źródło: https://rynekpierwotny.pl/pod-inwestycje/za-granica/hiszpania/). 

Gdzie więc szukać tańszych mieszkań? Najtaniej będzie w regionie Alicante. Potwierdza to Aleksandra, która przeprowadziła się do tego miasta z rodziną w 2021 roku: Początkowo myśleliśmy o zamieszkaniu bliżej Barcelony, ale ceny zbiły nas trochę z tropu. W związku z tym, że oboje z mężem pracujemy zdalnie i rynek pracy nie miał dla nas znaczenia, to wybraliśmy Alicante. Mamy dostęp do morza, piękną pogodę niemal przez cały rok, a mieszkanie można tu wynająć już za 600 euro miesięcznie. 

Czy łatwo o znalezienie mieszkania w Hiszpanii? Wydaje się, że nie brakuje ofert w tym kraju. Wystarczy zajrzeć na rynekpierwotny.pl, gdzie dostępnych jest ponad 150 ofert mieszkaniowych w tej lokalizacji. Ceny nieruchomości na sprzedaż zaczynają się już od 1 855 eur/m2 (nieco ponad 8 tys. zł). Mieszkania deweloperskie na sprzedaż w Warszawie z serwisu rynekpierwotny.pl kosztują z kolei od 8 100 zł/m2. Jak zatem widać, w cenie mieszkania w Warszawie można kupić nieruchomość w Hiszpanii. Trzeba mieć jednak na uwadzę, że położona będzie w mniejszej miejscowości.

Kluczowe Punkty
  • Emigracja Polaków: Niemcy i Hiszpania to najpopularniejsze kierunki przeprowadzek.
  • Przeprowadzka do Hiszpanii wymaga załatwienia wielu formalności, m.in. uzyskania certyfikatu potwierdzającego legalny pobyt i numeru NIE, założenia rachunku w banku.
  • Zapisanie dziecka do szkoły w Hiszpanii obejmuje udział w rekrutacji, a wnioski można otrzymać online lub w ośrodkach finansowanych ze środków publicznych.
  • Znajomość języka hiszpańskiego jest kluczowa dla funkcjonowania w Hiszpanii, choć istnieją ośrodki wsparcia dla uczniów imigrantów.
  • Wynajem mieszkania w Hiszpanii wymaga posiadania dokumentów takich jak NIE i umowa o pracę, a umowa najmu powinna trwać co najmniej 6 miesięcy.
  • Mieszkania w dużych miastach takich jak Barcelona czy Madryt są drogie, ale Alicante jest tańszą alternatywą.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną