Ta pomoc zmieni życie wielu seniorów! Sprawdź, jak z niej skorzystać!

Justyna
Dofinansowania
21.02.2024 20:02
Ta pomoc zmieni życie wielu seniorów! Sprawdź, jak z niej skorzystać!

W obliczu rosnących wyzwań, z jakimi mierzą się seniorzy w Polsce, rząd szykuje rewolucyjne wsparcie, które ma na celu poprawę jakości życia osób starszych. Najnowsza inicjatywa odbiega od dotychczasowych form pomocy, kładąc nacisk na kompleksowe rozwiązania systemowe. Oto, co warto wiedzieć o niej wiedzieć!

Nowe wsparcie dla seniorów

Bon senioralny to nowatorski program rządowy, mający na celu wsparcie seniorów nie w formie bezpośrednich wypłat gotówkowych, ale poprzez zapewnienie dostępu do usług opiekuńczych. Ten przełomowy projekt jest odpowiedzią na potrzeby seniorów, którzy wymagają wsparcia w codziennym życiu, ale z różnych przyczyn nie mogą liczyć na pomoc bliskich.

Jak działa bon senioralny?

Zgodnie z zapowiedziami już w 2025 r., bon będzie można wykorzystać na opłacenie usług opiekuńczych, co jest kluczowe dla osób starszych, potrzebujących wsparcia w realizacji codziennych czynności. Ministerstwo planuje zabezpieczyć środki finansowe na ten cel już w najbliższej ustawie budżetowej, co podkreśla determinację w realizacji projektu. Minister Marzena Okła-Drewnowicz ds. polityki senioralnej podkreśla:

„W pierwszej kolejności chcemy przygotować zaplecze kadrowe, które wykona usługi, za które zapłacimy bonem senioralnym. Środki finansowe na ten cel zostaną zabezpieczone w ustawie budżetowej na przyszły rok”.

Wartość bonu ma wynosić maksymalnie 2100 zł, jednak dokładna kwota i zakres usług będą ustalane indywidualnie, w zależności od potrzeb seniora.

Kto skorzysta ze wsparcia?

Program skierowany jest przede wszystkim do osób starszych, które nie mogą liczyć na stałą obecność i pomoc bliskich, na przykład ze względu na ich pracę lub odległość zamieszkania. Szczególnie może przynieść ulgę rodzinom aktywnym zawodowo oraz seniorom mieszkającym na obszarach wiejskich, gdzie dostęp do usług opiekuńczych jest ograniczony.

Inicjatywy towarzyszące

Oprócz bonu senioralnego, rząd planuje powołanie specjalnego międzyresortowego zespołu, który zajmie się szeroko pojętą opieką nad seniorami, w tym analizą i koordynacją działań dotyczących Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych oraz Domów Pomocy Społecznej. Na czele wspomnianego zespołu stanie minister Marzena Okła-Drewnowicz, z ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszką Dziemianowicz-Bąk oraz ministrem zdrowia Izabelą Leszczyną jako zastępcami. W skład zespołu wejdą również reprezentanci różnych ministerstw oraz eksperci.

To świadczy o holistycznym podejściu do problemu starzenia się społeczeństwa i pokazuje, że bon senioralny jest tylko jednym z elementów szerszej strategii wsparcia seniorów.

Czy Waszym zdaniem bon senioralny to krok w dobrym kierunku?

Kluczowe Punkty
  • Bon senioralny to nowy program rządowy zmierzający do wsparcia seniorów poprzez zapewnienie dostępu do usług opiekuńczych, zamiast bezpośrednich wypłat gotówkowych.
  • Bony mają być dostępne od 2025 roku i można je będzie wykorzystać na opłacenie usług opiekuńczych.
  • Wartość bonu ma wynosić do 2100 zł, ale dokładna kwota i zakres usług będą ustalane indywidualnie.
  • Program skierowany jest głównie do osób starszych, które nie mogą polegać na stałej obecności i pomocy bliskich.
  • Oprócz bonu senioralnego, rząd planuje powołanie specjalnego międzyresortowego zespołu, który zajmie się szeroko pojętą opieką nad seniorami.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną