Błędy w wykorzystaniu tej ulgi mogą Cię kosztować kilka tysięcy! Jak ich uniknąć!?

Podatki
15.02.2024 21:49
Błędy w wykorzystaniu tej ulgi mogą Cię kosztować kilka tysięcy! Jak ich uniknąć!?

Ulga na dziecko, znana również jako ulga prorodzinna, stanowi preferencję podatkową umożliwiającą obniżenie podatku lub nawet uzyskanie zwrotu pieniędzy od fiskusa. Zasadniczo przysługuje ona na każde dziecko w rodzinie, jednakże podlega pewnym warunkom. Istnieje ryzyko, że rodzic korzystający z tej ulgi może zostać ukarany grzywną nawet kilku tysięcy złotych! Dlaczego i w jaki sposób? Wyjaśniamy.

Kary za niewłaściwe wykorzystanie ulgi prorodzinnej

Według serwisu Podatnik.info, fiskus może nałożyć karę na rodzica, który skorzystał z ulgi na dziecko, do której nie ma uprawnień lub nie dostarczył wymaganych dokumentów. W takim przypadku jest to traktowane jako wykroczenie skarbowe, za które grozi kara finansowa zależna od wysokości obniżenia podatku przez rodzica. Kara ta może wynosić od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia. Natomiast istnieje sposób uniknięcia kary - podatnik musi niezwłocznie złożyć poprawkę do deklaracji podatkowej i uregulować wszelkie należności podatkowe. W takim przypadku fiskus odstąpi od nałożenia kary finansowej.

Ograniczenia ulgi na dziecko w 2024 roku

Ulga na dziecko przysługuje rodzicom, którzy osiągają dochody opodatkowane wyłącznie według skali podatkowej, na przykład z tytułu umowy o pracę. Ponadto, osoby wychowujące jedno dziecko nie mogą przekroczyć określonych progów dochodowych:

  • Dla małżeństw i samotnych rodziców wynosi to 112 000 złotych,
  • Dla osób niezamężnych (lub niezamężnych przez część roku) wynosi to 56 000 złotych.

Dodatkowo, dzieci muszą być niepełnoletnie, a w przypadku dzieci w wieku od 18 do 25 lat, muszą one spełniać następujące kryteria:

  • Kontynuują naukę,
  • Nie osiągają dochodów lub ich dochody nie przekraczają 19 061,28 złotych rocznie (lub 1588,44 złotych miesięcznie).

Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności, ulga przysługuje mu niezależnie od wieku i dochodów. Ważne jest, aby rodzice przedstawili dokumenty potwierdzające spełnienie powyższych warunków, takie jak: akt urodzenia dziecka, zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły pełnoletniego dziecka, orzeczenie o niepełnosprawności dziecka oraz orzeczenie sądu rodzinnego dotyczące opiekuna prawnego dziecka lub rodziny zastępczej.

Kluczowe Punkty
  • Ulga na dziecko to preferencja podatkowa, która może obniżyć podatek lub umożliwić uzyskanie zwrotu pieniędzy od fiskusa.
  • Istnieje ryzyko grzywny nawet kilku tysięcy złotych za niewłaściwe wykorzystanie ulgi prorodzinnej.
  • Kara może wynosić od jednej dziesiątej do dwudziestokrotności minimalnego wynagrodzenia.
  • Ulga na dziecko przysługuje rodzicom, którzy osiągają dochody opodatkowane wyłącznie według skali podatkowej.
  • Dzieci muszą być niepełnoletnie, a w przypadku dzieci w wieku od 18 do 25 lat, muszą one kontynuować naukę i nie osiągać dochodów przekraczających 19 061,28 złotych rocznie.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną