W piątek pogoda konkretnie zaskoczy! Garderoba do wymiany! A jakie będą kolejne dni?
Wielu Polaków wyczuwa już w powietrzu wiosnę. Kumulacja ciepła nastąpi w piątek. Jakie będą najbliższe tygodnie? Czy ciepła aura zostanie już z nami na dobre?
W piątek na termometrach aż 16 stopni Celsjusza
W kwestii pogody na najbliższe dni wypowiedział się Tomasz Wasilewski na antenie TVN24 w programie „Wstajesz i wiesz”. Mężczyzna podkreślił, że charakter pogodowy lutego 2024 jest bardziej wiosenny niż zimowy.
Ciepła aura jest zasługą niżu rozciągającego się nad środkową Europą. Generuje o dwa fronty atmosferyczne – ciepły i chłodny. W ciepłym wycinku niżu czyli przestrzeni między frontami płynie bardzo ciepłe powietrze.
W związku z tym synoptycy przewidują, że w piątek 16 lutego w Polsce zobaczymy na termometrach aż 16 stopni Celsjusza. Ma być to dzień z kumulacją ciepła. W kraju pojawi się przejściowe zachmurzenie. Temperatura w nocy wyniesie około 6 stopni Celsjusza.
Sobota ma także być słoneczna i ciepła. Średnia temperatura wyniesie 12 stopni Celsjusza.
Od niedzieli nieznaczne ochłodzenie
Meteorolodzy prognozują, że od niedzieli w Polsce pojawi się ochłodzenie. Na termometrach nie będą jednak notowane minusowe wartości.
Szczegóły możecie zobaczyć na mapach opublikowanych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Rekordy lutego
Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski przypomniał, że najwyższa temperatura w lutym zanotowana była w Makowie Podhalańskim w 2021 roku. Na termometrach można było wówczas zobaczyć 22 stopnie Celsjusza.
Najniższa zanotowana temperatura w lutym wyniosła -41 stopni Celsjusza w 1929 roku w Żywcu.
Kalendarzowa wiosna w Polsce
Kalendarzowa wiosna w Polsce zaczyna się 21 marca i kończy 21 czerwca.
21 marca to równonoc wiosenna, dzień, w którym dzień i noc mają równą długość. 21 czerwca to przesilenie letnie, najdłuższy dzień w roku, po którym dni zaczynają się skracać.
Kiedy zmiana czasu na letni w 2024 roku?
W Polsce, jak i w większości krajów Europy, zmiana czasu na letni następuje w ostatnią niedzielę marca. W 2024 roku oznacza to, że zegarki przestawimy w nocy z soboty na niedzielę, 30 na 31 marca. Dokładnie o godzinie 2:00 czasu lokalnego, zegarki przesuwamy o godzinę do przodu, na 3:00. Dzięki temu zmianie, dni stają się dłuższe, a wieczory jaśniejsze, co ma na celu lepsze wykorzystanie światła dziennego.