Jak informuje serwis informacyjny "Vatican News", mnożą się przypadki nadużyć liturgicznych, w wyniku których sakramenty takie jak chrzest, bierzmowanie, a nawet święcenia kapłańskie mogą być uznane za nieważne. W związku z tym Watykańska Dykasteria Nauki Wiary wydała notę "Gestis verbisque", która została opublikowana w ostatnią sobotę.
Objaśnienia Kard. Victora Fernándeza
Kard. Victor Fernández, Prefekt Dykasterii, wyjaśnił, że dokument został opracowany w reakcji na wzrost przypadków, w których konieczne było ustalenie nieważności sakramentu oraz odnalezienie osób, które przystąpiły do obrzędów, aby umożliwić ich powtórzenie.
Przykłady nadużyć liturgicznych
Takie sytuacje zaistniały, kiedy słowa lub elementy ustanowione w zasadniczym obrzędzie zostały zmienione. Jako przykład podano zmianę formuły używanej podczas chrztu, np. na "ja ciebie chrzczę w imię Stwórcy..." lub "w imię taty i mamy... my ciebie chrzcimy". Zdarzały się również przypadki duchownych, którzy sami otrzymali chrzest przy użyciu niepoprawnych formuł. To z kolei prowadziło do nieważności ich święceń kapłańskich, a nawet sakramentów, których do tej pory udzielali swoim wiernym.
Wymagania dotyczące ważności sakramentów
W dokumencie wydanym przez Dykasterię Nauki i Wiary zaznaczono, że "w przypadku wszystkich sakramentów, w każdym przypadku, zachowanie materii i formy zawsze było wymagane dla ważności celebracji, ze świadomością, że arbitralne zmiany jednego i/lub drugiego (zmiany, których ciężar i moc unieważniającą należy każdorazowo ustalić) zagrażają skutecznemu udzielaniu łaski sakramentalnej, z oczywistą szkodą dla wiernych".
Konieczność przestrzegania ksiąg liturgicznych
Potwierdzono również, że należy bezwzględnie przestrzegać tego, co znajduje się w zatwierdzonych księgach liturgicznych, bez wprowadzania jakichkolwiek zmian poprzez usuwanie, dodawanie lub modyfikację treści, w przeciwnym wypadku sakrament w ogóle nie zaistnieje.