Ruszyła kwalifikacja wojskowa! 230 tys. osób dostanie wezwania!

Agnieszka
Newsy
01.02.2024 12:07
Ruszyła kwalifikacja wojskowa! 230 tys. osób dostanie wezwania!

Od dziś (01.02) do 30 kwietnia na terenie całego kraju będzie trwać kwalifikacja wojskowa. W tegorocznej rekrutacji do komisji wezwano już 230 tysięcy osób. Kto będzie mógł zostać wezwany na kwalifikację wojskową? Poznaj szczegóły. 

Na czym polega kwalifikacja wojskowa?

Kwalifikacja wojskowa musi być ogłoszona co najmniej dwa tygodnie przed jej rozpoczęciem przez wojewodę na obszarze województwa. 

Polega na określeniu zdolności psychicznej i fizycznej danej osoby do pełnienia służby wojskowej oraz wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej. 

Procedura ta dotyczy osób, które podlegają obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej lub same zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej. 

Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu (miasta na prawach powiatu) odpowiada starosta (prezydent miasta).

Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej - kogo dotyczy?

Z mocy ustawy obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej mają:

  • mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19. rok życia;
  • osoby podlegające stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, które nie dopełniły tego obowiązku w określonym terminie i miejscu, niezwłocznie po ustaniu przeszkody;
  • osoby, wobec których kwalifikacja wojskowa nie została przeprowadzona w poprzednim roku kalendarzowym, w którym ukończyły 19 lat życia.
  • kobiety, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej (wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także zawodów: psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy), a także kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji.

Kto może zgłosić się na ochotnika?

Osoby zainteresowane mogą zgłosić się do kwalifikacji wojskowej ochotniczo, w tym kobiety, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyły co najmniej 18 lat życia. - czytamy na prawo.pl

Jak przebiega wezwanie na kwalifikację wojskową?

Osoby, których dotyczy obowiązek kwalifikacji wojskowej, co najmniej 7 dni przed wyznaczonym terminem zostaną o tym powiadomione za pomocą wezwań.

Jeżeli ktoś z przyczyn losowych nie może stawić się na kwalifikacji w wyznaczonym terminie, ma obowiązek poinformować o tym właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta), najpóźniej w dniu wyznaczonego terminu. 

Wtedy określony zostanie nowy termin stawiennictwa. 

Kluczowe Punkty
  • Kwalifikacja wojskowa trwa od 1 lutego do 30 kwietnia.
  • W tym roku do komisji wezwano już 230 tysięcy osób.
  • Kwalifikacja wojskowa dotyczy osób, które podlegają obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej lub same zgłosiły się w trybie ochotniczym.
  • Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej mają mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19. rok życia, osoby, które nie dopełniły tego obowiązku w określonym terminie i miejscu oraz osoby, wobec których kwalifikacja wojskowa nie została przeprowadzona w poprzednim roku.
  • Kobiety, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, także podlegają kwalifikacji.
  • Osoby zainteresowane, w tym kobiety, mogą zgłosić się do kwalifikacji wojskowej ochotniczo, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia.
  • Osoby, których dotyczy obowiązek kwalifikacji wojskowej, co najmniej 7 dni przed wyznaczonym terminem zostaną o tym powiadomione za pomocą wezwań.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną