Nad Polską zagościł cyklon Jitka, który coraz mocniej daje o sobie znać. Od kilku dni czuć już mocne porywy wiatru, jednak dziś dojdzie do poważnych wichur i przerw w dostawie prądu. W związku z tym IMGW alarmuje, że tylko w jednym województwie będzie bezpiecznie. Poznaj szczegóły.
Alert IMGW dla prawie całego kraju
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia, które dotyczą prawie całej Polski. Chodzi o silne porywy wiatru, które dziś z godziny na godzinę będą przybierać na sile. W niektórych miejscach w kraju wiatr może wiać z prędkością nawet większą niż 100 km/h.
“Uwaga! Jutro i pojutrze (24/25.01) prognozowany silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr.” - brzmi treść alertu.
Alert drugiego stopnia: Niebezpiecznie silny wiatr. Gdzie będzie wiało najbardziej?
W środę i w nocy ze środy na czwartek najsilniejszy wiatr pojawi się w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, dolnośląskim, częściowo kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.
Dla tych województw wystosowano pomarańczowe ostrzeżenie, czyli alert drugiego stopnia. W tych regionach ostrzeżenie obowiązuje do godziny 3:00.
Mieszkańcy tych województw mogą spodziewać się wichury o średniej prędkości do 55 km na godz., w porywach do 90 km na godz., a w strefie nadmorskiej aż do 110 km na godz.
Alert pierwszego stopnia: Gdzie obowiązuje?
W pozostałej części kraju sytuacja będzie nieco łagodniejsza, jednak wciąż niebezpieczna. Synoptycy spodziewają się tam średniej prędkości zachodniego i południowo-zachodniego wiatru do 35-40 km na godz. i porywów do 85 km na godz., tylko na Lubelszczyźnie do ok. 75 km na godz.
Alerty pierwszego i drugiego stopnia dotyczą więc wszystkich województw, za wyjątkiem województwa podlaskiego.
Nie tylko wichury! Zagrożeniem również roztopy
Wystosowane żółte i pomarańczowe alerty nie dotyczą jednak tylko silnego wiatru. Okazuje się bowiem, że północno-wschodnia Polska zagrożona jest roztopami.
Szybkie tempo topnienia pokrywy śnieżnej ma obecnie miejsce ze względu na nagły wzrost temperatury, porywisty wiatr i opady deszczu.