Alarmujące wieści z Poczty Polskiej! Czy to koniec tej instytucji?

Agnieszka
Newsy
22.01.2024 9:24
Alarmujące wieści z Poczty Polskiej! Czy to koniec tej instytucji?

 W piątek doszło do rozmów pomiędzy wiceministrem Jackiem Bartmińskim, a przedstawicielem pracowników w Radzie Nadzorczej Poczty Polskiej i przewodniczącym Związku Zawodowego Pracowników Poczty - Robertem Czyżem. Spotkanie dotyczyło trudnej sytuacji finansowej Poczty Polskiej. Jaka jest przyszłość spółki?

Straty Poczty Polskiej

Poczta Polska od dawna zmaga się z poważnymi problemami finansowymi. Jak donosi “Rzeczpospolita”, w 2023 roku spółka odnotowała straty rzędu 787 mln zł.

Dodatkowo, szefostwo spółki zdecydowało o wstrzymaniu wydatków i inwestycji, które nie są niezbędne do ciągłości realizacji zadań operacyjnych Poczty.

Minister Aktywów Państwowych wyjaśnia

"Naprawa sytuacji finansowej Poczty Polskiej S.A. jest niezbędna dla zapewnienia poprawy warunków pracy jej pracowników i jest jednym z priorytetów Ministerstwa Aktywów Państwowych" - zapewnił resort.

Minister Budka wyjaśnił też, że Poczta Polska ze względu na swój status ma ograniczone możliwości redukcji kosztów. Powodem jest fakt, że spółka ma obowiązek świadczenia usług powszechnych, co oznacza, że ilość placówek i liczba doręczeń musi być duża.

Pracownicy Poczty Polskiej wydali oświadczenie

W związku z dużym szumem medialnym głos zabrali też pracownicy Poczty Polskiej. Na oficjalnej stronie spółki zamieszczone zostało oświadczenie:

- Zarząd Spółki podejmuje szereg działań zmierzających do zapewnienia ciągłości operacyjnej oraz utrzymania płynności finansowej, pomimo nieotrzymania należnej rekompensaty jeszcze za lata 2021–22 i wymagających okoliczności zewnętrznych, takich jak wzrost płacy minimalnej czy kosztów działalności - czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie Poczty Polskiej. Pracownicy podkreślają również, że starannie wykonują swoje działania, mimo tego, że nie otrzymali wyżej wspomnianych środków.  

 

Przyszłość Poczty Polskiej

- W obecnej sytuacji Poczty Polskiej S.A. kluczowe jest zapewnienie jej stabilizacji finansowej. W związku z tym Minister Aktywów Państwowych prowadzi działania niezbędne do uruchomienia finansowania kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych przez operatora wyznaczonego, którym obecnie jest Poczta Polska S.A., za 2021 i 2022 r. Finansowanie to udzielane jest z budżetu państwa w formie dotacji celowej" - mogliśmy przeczytać w odpowiedzi szefa MAP na interpelację poselską.

Wszystko wskazuje więc na to, że “uratowanie” Poczty Polskiej jest dla rządzących jednym z priorytetów.

Kluczowe Punkty
  • Poczta Polska boryka się z poważnymi problemami finansowymi, w 2023 roku odnotowując straty na poziomie 787 mln zł.
  • Ze względu na jej status, Poczta Polska ma ograniczone możliwości redukcji kosztów oraz musi realizować usługi powszechne.
  • Zarząd Spółki podejmuje szereg działań zmierzających do zapewnienia ciągłości operacyjnej oraz utrzymania płynności finansowej, mimo trudnej sytuacji.
  • Minister Aktywów Państwowych zapewnia, że naprawa sytuacji finansowej Poczty Polskiej jest jednym z priorytetów resortu.
  • Przyszłość Poczty Polskiej zależy od stabilizacji finansowej, do której przyczynić się ma finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych przez operatora wyznaczonego.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną