Wielu Polaków zapomina o tej uldze! Można odliczyć piekarnik, zmywarkę a także meble od podatku!

Martyna P.
Podatki
22.01.2024 8:22
Wielu Polaków zapomina o tej uldze! Można odliczyć piekarnik, zmywarkę a także meble od podatku!

Już 15 lutego 2024 roku na platformie Twój e-PIT pojawią się rozliczenia podatkowe. Będzie można je zatwierdzić lub edytować. Warto pamiętać o uldze mieszkaniowej.

 

 

Możesz skorzystać z ulgi mieszkaniowej

Ulga mieszkaniowa to potoczna nazwa preferencji podatkowej przysługującej na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotycząca warunków zwolnienia z opodatkowania w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości.

Ulga taka dotyczy osób, które sprzedały nieruchomość. Sprzedający nie muszą płacić podatku od dochodu ze sprzedaży, jeśli wykażą, że uzyskanie pieniące spożytkowali na tzw. własne cele mieszkaniowe.

Warunkiem korzystania z ulgi mieszkaniowej jest udowodnienie, że pieniądze że sprzedaży nieruchomości zostały przeznaczone na własne cele mieszkaniowe.

Ulga mieszkaniowa dotyczy wydatków poniesionych w ciągu 3 lat od sprzedaży nieruchomości.  

Ulga powinna być uwzględniona w deklaracji PIT-39.

 

Zdjęcie Wielu Polaków zapomina o tej uldze! Można odliczyć piekarnik, zmywarkę a także meble! #1

Własne cele mieszkaniowe – Co obejmują?

Własne wydatki na cele mieszkaniowe obejmują:

  • zakup budynku mieszkalnego,
  • nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
  • nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, a także na budowę, adaptację czy też remont własnego budynku mieszkalnego bądź lokalu mieszkalnego,
  • spłatę kredytu hipotecznego wraz z odsetkami, zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia.

 

 

Cele mieszkaniowe to także zakup i montaż:

  1. kuchenki gazowej, elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki – w zabudowie lub wolnostojących,
  2. szafki stanowiącej element mocowania umywalki i będącej z nią kompletem,
  3. oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, z wyłączeniem lamp wolnostojących,
  4. okapów kuchennych – wyciągów i pochłaniaczy, w tym okapu podszafkowego,
  5. mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie, chodzi o szafy wnękowe, pawlacze, zabudowę garderoby,
  6. mebli w zabudowie kuchennej, jest to zabudowa „pod wymiar" i wolno stojąca.

WAŻNE: Własne cele mieszkaniowe nie obejmują drobnego sprzętu AGD (np. ekspresu do kawy, tostera, czy czajnika).

 

Konieczne jest posiadanie faktur i umów

Aby udokumentować nasze spożytkowanie pieniędzy posługiwać musimy się dokumentami tj. umowy, faktury VAT bądź też inne dokumenty, które mogą potwierdzić wydatki na cele mieszkaniowe.

Takimi dokumentami mogą być również - umowy z wykonawcą na prace budowlane oraz potwierdzenie zapłaty za ich wykonanie. Z dokumentów musi wynikać jednoznacznie kto, w jakim terminie, jakie wydatki i w jakiej kwocie poniósł.

 

 

Kluczowe Punkty
  • 15 lutego 2024 roku na platformie Twój e-PIT pojawią się rozliczenia podatkowe do zatwierdzenia lub edycji.
  • Ulga mieszkaniowa to preferencja podatkowa przysługująca na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dotycząca warunków zwolnienia z opodatkowania w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości.
  • Ulga mieszkaniowa dotyczy osób, które sprzedały nieruchomość i wykażą, że uzyskane pieniądze zostały przeznaczone na własne cele mieszkaniowe.
  • Ulga mieszkaniowa uwzględnia wydatki poniesione w ciągu 3 lat od sprzedaży nieruchomości.
  • Ulga mieszkaniowa powinna być uwzględniona w deklaracji PIT-39.
  • Własne wydatki na cele mieszkaniowe obejmują: zakup budynku mieszkalnego, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, a także na budowę, adaptację czy też remont własnego budynku mieszkalnego bądź lokalu mieszkalnego, spłatę kredytu hipotecznego wraz z odsetkami, zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia.
  • Cele mieszkaniowe to także zakup i montaż m.in. kuchenki gazowej, elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty indukcyjnej, płyty ceramicznej, piekarnika, zmywarki, pralki, lodówki – w zabudowie lub wolnostojących, szafki stanowiącej element mocowania umywalki i będącej z nią kompletem, oświetlenia sufitowego i ściennego wewnętrznego, w tym taśm LED i oczek halogenowych, z wyłączeniem lamp wolnostojących, okapów kuchennych – wyciągów i pochłaniaczy, w tym okapu podszafkowego, mebli, które charakteryzuje trwały związek z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokalem), wykonanych na indywidualne zlecenie, chodzi o szafy wnękowe, pawlacze, zabudowę garderoby, mebli w zabudowie kuchennej, jest to zabudowa „pod wymiar" i wolno stojąca.
  • Własne cele mieszkaniowe nie obejmują drobnego sprzętu AGD (np. ekspresu do kawy, tostera, czy czajnika).
  • Aby udokumentować spożytkowanie pieniędzy posługiwać musimy się dokumentami tj. umowy, faktury VAT bądź też inne dokumenty, które mogą potwierdzić wydatki na cele mieszkaniowe.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną