Wyłoniona w przetargu firma, która miała dostarczać czekolady wręczane dawcom krwi, w ostatniej chwili wycofała się ze współpracy. Zażądała bowiem podwyżki wyceny, na co nie otrzymała zgody. Co więc z czekoladą dla dawców krwi?
Ogłoszono nowy przetarg na czekoladę
Firma Millano, która wygrała przetarg na dostarczanie czekolady delikatesowej dla krwiodawców w ostatniej chwili chciała zmienić warunki umowy. Czekoladę delikatesową Millano miał dostarczać już od 1 stycznia 2024 roku.
Firma zażądała nagle podwyżki wyceny o 19,6 procent. W związku z tym Narodowe Centrum Krwi postanowiło ogłosić nowy przetarg.
- W ostatnim dniu związania ofertą, czyli 5 grudnia 2023 r., co było ogromnym zaskoczeniem dla zamawiających, Wykonawca wystąpił z żądaniem zwiększenia ceny za czekolady - wyższej niż cena zaoferowana w postępowaniu przetargowym o 19,6 proc. - wyjaśnia Narodowe Centrum Krwiodawstwa.
Mleczna z dodatkami zamiast deserowej
Narodowe Centrum Krwi wyszło z założenia, że jeśli zmieni kryteria przetargu, zgłosi się więcej chętnych na współpracę firm i być może przetarg będzie mniej kosztowny.
Zamiast najpierw ogłoszonej czekolady delikatesowej/deserowej z wysoką zawartością masy kakaowej, obecnie przetarg dotyczy więc czekolady mlecznej z dodatkami, która ma minimalna dopuszczalną zawartość masy kakaowej - 30 procent.
W zależności od kaloryczności, krwiodawca otrzymuje kilka czekolad. Za oddanie krwi przysługuje bowiem posiłek regeneracyjny o wartości 4.500 kalorii. Czekolady mają stanowić właśnie taki posiłek.
Na wielu formach trwa od dawna dyskusja na ten temat. Czy kilka czekolad to rzeczywiście odpowiedni ekwiwalent posiłku regeneracyjnego? Krwiodawcy wątpią i apelują raczej o wprowadzenie prawdziwych, pełnowartościowych posiłków.
Jakie jeszcze korzyści dostaje krwiodawca w 2024 roku?
Obecnie osobie, która bezpłatnie odda krew, przysługuje kilka korzyści. Między innymi:
- zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew oraz w dniu następnym i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach, zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,
- zwrot kosztów przejazdu do Centru Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju, koszt przejazdu ponosi Centrum,
- posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kalorii,
- dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje oprócz wymienionych uprawnień ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi,
- możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym. - czytamy na stronie gov.pl.
1000 zł za oddanie krwi?
Jeżeli ktoś jest dawcą rzadkiej grupy krwi i przed pobraniem przeszedł zabieg uodpornienia - za pobraną krew, jak i zabieg otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Mowa o pozyskaniu osocza lub surowicy diagnostycznej. Ekwiwalent nie będzie mógł jednorazowo przekroczyć kwoty 1000 zł.
Przywileje Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi
Jeśli kobieta odda co najmniej 5 litrów krwi, a mężczyzna 6 litrów krwi - otrzymują tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. W związku z tym, oprócz powyższych, przysługują im dodatkowe przywileje:
- uprawnienie do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach,
- bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami (leków podstawowych i uzupełniających - według dawnej nomenklatury) do wysokości limitu ceny.