Rewolucja w antykoncepcji? Rząd po latach zapowiedział zmiany w prawie!

Agnieszka
Newsy
16.01.2024 9:29
Rewolucja w antykoncepcji? Rząd po latach zapowiedział zmiany w prawie!

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem antykoncepcja awaryjna, czyli tak zwana “tabletka dzień po” znów będzie dostępna bez recepty. Konieczność zdobycia recepty na ten środek została wprowadzona w 2017 roku. To jednak uniemożliwia skuteczne z niego korzystanie. Poznaj szczegóły.

Antykoncepcja awaryjna znów bez recepty?

Premier zapowiedział, że rząd niebawem przedstawi ustawę, która eliminuje konieczność posiadania recepty na “tabletkę dzień po”. 

- Mówimy o możliwie swobodnym dostępie do środków antykoncepcyjnych, a precyzyjnie mówiąc, do tak zwanej pigułki "dzień po", czyli do produktów leczniczych, które są dopuszczone do obrotu, i które są stosowane w antykoncepcji. One zostały z bliżej nieznanych powodów wpisane do ustawy jako leki wymagające recepty, co bardzo często ogranicza - albo właściwie redukuje do zera - możliwość skorzystania z tego środka przez zainteresowane - mówił Tusk na konferencji w Warszawie.

Dodał, że Polska jest jedynym obok Węgier krajem, który nakazał posiadanie recepty na ten środek.

Czy “tabletka dzień po” może być substytutem klasycznej antykoncepcji?

Ważne aby pamiętać, że antykoncepcja awaryjna nie jest substytutem klasycznej antykoncepcji. Stosowana więcej niż raz w ciągu jednego cyklu traci na swojej skuteczności. Co więcej, nie chroni w żaden sposób przed przenoszeniem się chorób wenerycznych.

Czy “tabletka dzień po” to tabletka poronna?

NIE! Antykoncepcja awaryjna powoduje, że w ogóle nie dochodzi do zapłodnienia. Oznacza to, że nie można nazywać jej tabletką poronną, bo nie może dojść do poronienia u kogoś, u kogo nie doszło do zapłodnienia.

Jaką antykoncepcję awaryjną mamy w Polsce?

W Polsce obecnie dostępne są dwa różne leki: Escapelle i EllaOne. Teraz, gdy jeszcze trzeba posiadać receptę, otrzymujemy receptę na jeden z tych preparatów. Jeśli nie ma go w aptece, to farmaceuta może, ale nie musi wydać nam drugiego leku. 

Kiedy wziąć “tabletkę dzień po” aby była skuteczna?

Przed zastosowaniem konieczne jest dokładne przeczytanie ulotki, bo zasady stosowania mogą się nieco od siebie różnić.

Zazwyczaj jednak antykoncepcję awaryjną należy zażyć w ciągu 72 godzin od stosunku, podczas którego mogło dojść do zapłodnienia. Jednak najskuteczniej tabletka zadziała, jeśli zostanie zażyta w ciągu 24 godzin od stosunku. 

Kluczowe Punkty
  • Antykoncepcja awaryjna znów może być dostępna bez recepty.
  • Polska i Węgry to jedyne kraje wymagające recepty na ten środek.
  • Tabletka 'dzień po' nie jest substytutem dla klasycznej antykoncepcji i nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
  • Antykoncepcja awaryjna nie jest tabletką poronną, ponieważ zapobiega zapłodnieniu, a nie powoduje poronienia.
  • W Polsce dostępne są dwa leki: Escapelle i EllaOne.
  • Antykoncepcję awaryjną należy zażyć w ciągu 72 godzin od stosunku, ale jest najbardziej skuteczna, jeśli zażyta w ciągu 24 godzin.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną