Ile trzeba zapłacić za Kolędę? TA parafia wprowadziła własny cennik!

Martyna
Styl życia
10.01.2024 18:37
Ile trzeba zapłacić za Kolędę? TA parafia wprowadziła własny cennik!

Nowy Rok to czas duszpasterskich wizyt kolędowych w całej Polsce. Warto się zastanowić, jakie kwoty umieścić w kopertach. Czy istnieją ustalone kwoty, a może to indywidualna decyzja? Odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć, zwłaszcza gdy spojrzymy na przykład z Podlasia.

Opłata za Kolędę

Ksiądz Krzysztof Dobrogowski, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi, postanowił wyjść naprzeciw dylematom swoich parafian. Na parafialnej stronie internetowej opublikował cennik wizyt kolędowych. Według cennika:

  • Duże rodziny mają wpłacić 500 zł
  • Osoby samotne 250 zł

Jednak czy to podejście do składki kolędowej jest zgodne z duchem tych spotkań?

Kapłan z Podlasia podkreśla, że spotkania z parafianami to nie zwyczajna wizyta, ale przede wszystkim okazja dla duszpasterza, by lepiej poznać rodziny i ich codzienne problemy. Informacje o składkach finansowych stanowią jedynie końcowy akcent. Również przygotowanie domu na wizytę ma swoje znaczenie.

Nie tylko pieniądze

Okazuje się, że pieniądze to nie jedyny sposób wyrażania wdzięczności dla księdza. W rozmowie z duchownym inna forma podziękowania to kawa, herbata czy nawet rozgrzewająca nalewka. To dowód, że istnieje wiele innych sposobów wyrażenia szacunku i wdzięczności niż tradycyjne koperty.

Z danych wynika, że około połowy Polaków przyjmuję księdza na Kolędę. Jeżeli chodzi o finanse to:

"Najczęściej Polacy wkładają do koperty od 50 złotych wzwyż, a wręczając kopertę duchownemu, mówią, że jest to ofiara "na kościół" - radiosupernova.pl

Tradycja Kolędy

Tradycja kolędy w Polsce jest głęboko zakorzeniona i stanowi ważny element kultury oraz życia religijnego. To czas, w którym wspólnota parafialna wyrusza do domów wiernych, aby śpiewać kolędy, modlić się i dzielić radością związana z narodzeniem Jezusa. Kolędy nie tylko stanowią piękne wyrazy duchowego przesłania, ale są także okazją do budowania wspólnoty i nawiązywania więzi międzyludzkich.

Warto również pamiętać, że Kolęda to nie tylko śpiewanie pieśni, ale również wyraz głębokiego szacunku i tradycji, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

Kluczowe Punkty
  • Wizyty koledowe są tradycją Nowego Roku w Polsce, ale nie ma ustalonej kwoty, jaką należy dać księdzu.
  • Proboszcz z parafii Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Narwi opublikował cennik wizyt kolędowych, sugerując 500 zł dla dużych rodzin i 250 zł dla osób samotnych.
  • Wizyty koledowe to nie tylko okazja do złożenia ofiary, ale przede wszystkim okazja dla duszpasterza, by lepiej poznać rodziny i ich codzienne problemy.
  • Pieniądze to nie jedyny sposób wyrażania wdzięczności dla księdza; innymi formami podziękowania mogą być kawa, herbata czy nawet nalewka.
  • Około połowy Polaków przyjmuje księdza na Kolędę, najczęściej wkładając do koperty od 50 złotych wzwyż.
  • Tradycja kolędy w Polsce jest głęboko zakorzeniona i stanowi ważny element kultury oraz życia religijnego.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną