Czy to koniec tradycyjnej edukacji? Jakie radykalne zmiany czekają polskie szkoły!

Agnieszka
Newsy
08.01.2024 9:35
Czy to koniec tradycyjnej edukacji? Jakie radykalne zmiany czekają polskie szkoły!

Po zmianie władzy w Polsce możemy spodziewać się licznych zmian. Pod lupę wzięty został między innymi system oświaty. Jedną z zaproponowanych zmian jest usunięcie z programu egzaminu ósmoklasisty. Czy do tego dojdzie? Wiceminister Edukacji skomentowała ten pomysł. Poznaj szczegóły.

Zmiany w szkołach

Polskie szkoły czeka wiele zmian. Jedne z najbardziej znaczących reform odnoszą się do likwidacji prac domowych czy zmniejszonej ilości godzin religii. Do szkół trafi też kilka nowych przedmiotów. Oprócz tego przywrócone mają zostać lekcje języka niemieckiego skierowane do mniejszości. 

Wiele wskazuje także na to, że reforma dosięgnie także egzamin ósmoklasisty. Pojawiła się bowiem oficjalna propozycja, którą rozpatrzy Ministerstwo Edukacji. 

To koniec egzaminów ósmoklasisty?

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty (OSKKO) wyszło z propozycją zlikwidowania egzaminu ósmoklasisty. Zapis o tym znalazł się w na długiej liście oczekiwanych zmian. 

Powodem chęci odejścia od przeprowadzania tego egzaminu jest fakt, że zdaniem Stowarzyszenia sprawia on, że nauczyciele zamiast skupiać się na przekazywaniu wiedzy, koncentrują się na przygotowaniach do egzaminu.

Co więcej, wyniki egzaminu ósmoklasisty są obecnie brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Zdaniem wielu, w tym prof. Marka Konopczyńskiego z Komitetu Nauk Politycznych PAN, rekrutacja mogłaby się odbywać na zasadzie rozmowy kwalifikacyjnej, zamiast na podstawie egzaminu. 

Ten egzamin ósmoklasisty to złe rozwiązanie, bo nauczyciele zbytnio koncentrują się na przygotowaniu do egzaminów, a nie na przekazywaniu wiedzy. Poza tym odbywa się on na zakończenie nauki w szkole podstawowej, więc uczeń nie otrzyma informacji zwrotnej o tym, co należy poprawić ani nikt mu w tym nie pomoże. Cena tego egzaminu dla dzieci, ale też dla szkół, jest zbyt wysoka w porównaniu z zyskiem z niego — tłumaczył w "Rzeczpospolitej" Marek Pleśniar z OSKKO.

Katarzyna Lubnauer - wiceminister edukacji komentuje

Katarzyna Lubnauer, która jest wiceministrem edukacji, zapewnia, że wszystkie zgłoszone przez OSKKO propozycje zmian zostaną wzięte pod uwagę i przeanalizowane. Resort chce, aby szkoły zyskały między innymi większą autonomię. 

Co do likwidacji egzaminu ósmoklasisty nie ma na razie jasnej deklaracji resortu edukacji. 

Poddajemy analizie wszystkie propozycje zawarte w dokumencie przygotowanym przez OSKKO. Zdajemy sobie sprawę z tego, że ministerstwo przez osiem lat było zamknięte na konsultacje społeczne. My chcemy to zmienić. [...] Chcemy, aby szkoły zyskały większą autonomię. O szczegółach tych rozwiązań możemy z każdym rozmawiać — przekazała na antenie Radia Zet.

Kluczowe Punkty
  • Zmiany w polskim systemie oświaty mogą dotyczyć likwidacji prac domowych, zmniejszenia ilości godzin religii i wprowadzenia nowych przedmiotów.
  • Egzamin ósmoklasisty może zostać zlikwidowany. Propozycję tę rozpatruje Ministerstwo Edukacji.
  • Zdaniem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty (OSKKO), egzamin ósmoklasisty skupia nauczycieli na przygotowaniach do egzaminu, a nie na przekazywaniu wiedzy.
  • Wyniki egzaminu ósmoklasisty są obecnie brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Zmienić by to mogła rekrutacja na zasadzie rozmowy kwalifikacyjnej.
  • Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji, zapewnia, że wszystkie propozycje zmian zostaną wzięte pod uwagę i przeanalizowane.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną