Jestem gorszą babcią, bo nie dałam drogiego prezentu? W te Święta nie wytrzymałam!

Agnieszka
Styl życia
28.12.2023 13:56
Jestem gorszą babcią, bo nie dałam drogiego prezentu? W te Święta nie wytrzymałam!

Obdarowywanie bliskich prezentami podczas Świąt Bożego Narodzenia to głęboko zakorzeniona tradycja. Na prezenty pod choinką czekają szczególnie najmłodsi, bo część z nich wierzy, że przynosi je Święty Mikołaj. Czasem jednak to właśnie te prezenty mogą być kością niezgody między członkami rodziny. Poznajcie historię Marii.

Rywalizacja o miano najlepszej babci

Maria jest babcią siedmioletniej Mai. Każdego roku wspólnie spędzają Święta w jej domu rodzinnym. Odkąd jej córka wyszła za swojego męża Pawła i urodziła Maję, na Wigilii pojawia się także mama Pawła - Krystyna.

Paweł nie chce bowiem zostawiać mamy samej na Święta. Nie ma on dużej rodziny, a ojciec kilka lat temu zmarł. 

Dla Marii to żaden problem, aby przygotować Wigilię dla dodatkowej osoby. Jednak prawda jest taka, że nie przepada ona za Krystyną. Powodem jest jej ciągła rywalizacja o to, kto jest lepszą babcią.

Krystyna od dawna dogryza Marii, że nie ma ona dla Mai tak dużo czasu, bo jeszcze pracuje. Krystyna natomiast jest już na emeryturze i zawsze jest gotowa do opieki nad siedmiolatką, gdy tylko zostanie o to poproszona.

Nieustannie chwali się też tym, że Maja woli spędzać czas u niej, a nie u Marii, bo przypadły jej do gustu dania, jakie przyrządza dla wnuczki.

Początkowo Maria pogodziła się z tym, że Krystyna ma taki a nie inny charakter. W te Święta jednak nie wytrzymała i postanowiła wyprosić Krystynę z domu. Powodem znów była chora rywalizacja o miano najlepszej babci. Tym razem poszło o prezent.

“Jestem gorszą babcią, bo dałam gorszy prezent pod choinkę”

Prezenty są dla siedmioletnich dzieci niezwykle ważne. Każdy z nas pamięta tę chwilę ekscytacji, gdy na niebie pojawiła się pierwsza gwiazdka i można było otworzyć pakunki umieszczone pod choinką.

Maja zawsze cieszyła się z nawet najdrobniejszego upominku. Nigdy nie okazywała niezadowolenia z prezentu, ani nie porównywała, kto dał jej ładniejszą zabawkę.

To niestety jej babcia Krystyna zaczęła to robić. Od jakiegoś czas z każdego prezentu dla Mai na daną okazję, robiła ważny temat. Zaczęła dopytywać, co dostała od drugiej babci i który prezent bardziej jej się podoba. Nic więc dziwnego w tym, że dziewczynka zaczęła podłapywać takie zachowania od babci.

W te Święta, gdy Maja rozpakowała prezenty, ku uciesze Krystyny od razu na głos powiedziała, że prezent od Marii jest brzydszy i tańszy. Gdy rodzice upomnieli ją, aby tak nie mówiła, bo babci jest przykro, to odpowiedziała, że babcia Krysia poprosiła ją o to, aby tak właśnie powiedziała.

Wyszło na jaw, że Krystyna buntuje dziewczynkę przeciwko drugiej babci. Maria tak się zdenerwowała tymi wszystkimi sytuacjami, że nie wytrzymała. Postanowiła, że Krystyna ma opuścić jej dom.

Nie wie, czy na kolejne Święta ponownie zaprosi ją do siebie.

Co zrobić, gdy ktoś ciągle próbuje z nami rywalizować? 

Gdy ktoś próbuje rywalizować z Tobą na różnych płaszczyznach, może to być wyzwanie, ale istnieje kilka strategii, które możesz zastosować:

 • Zachowaj spokój: Nie daj się wciągnąć w niezdrową rywalizację. Postaraj się zachować spokój i profesjonalizm niezależnie od sytuacji.
 • Ustal granice: Jasno określ, co jest dla Ciebie akceptowalne, a co nie. Jeśli rywalizacja staje się toksyczna lub negatywnie wpływa na Twoje samopoczucie, ważne jest, aby postawić granice.
 • Skup się na sobie: Zamiast skupiać się na działaniach rywala, skup się na własnych celach i rozwoju. Pamiętaj, że Twoja ścieżka i sukces nie zależą od innych.
 • Szukaj współpracy zamiast konkurencji: Jeśli to możliwe, spróbuj przekształcić sytuację w współpracę. Pokaż, że wspólnymi siłami można osiągnąć więcej.
 • Komunikuj się otwarcie: Jeśli rywalizacja zaczyna być problemem, spróbuj porozmawiać o tym otwarcie. Czasem ludzie nie zdają sobie sprawy, że ich zachowanie jest problematyczne.
 • Rozważ motywacje: Zastanów się, co może być przyczyną takiej rywalizacji. Czasami zrozumienie motywacji drugiej strony może pomóc znaleźć lepsze rozwiązanie.
 • Oceń swoją reakcję: Upewnij się, że Twoja reakcja nie przyczynia się do eskalacji rywalizacji. Czasami niewielka zmiana w Twoim zachowaniu może znacznie zmienić dynamikę relacji.
 • Szukaj wsparcia: Jeśli rywalizacja negatywnie wpływa na Twoje życie zawodowe lub osobiste, nie wahaj się szukać wsparcia u przyjaciół, rodziny lub profesjonalistów.

Pamiętaj, że nie zawsze musisz uczestniczyć w rywalizacji. Czasami najlepszą strategią jest po prostu nie angażowanie się w nią.

Kluczowe Punkty
 • Maria rywalizuje z Krystyną o miano najlepszej babci dla siedmioletniej Mai.
 • Maria jest zawiedziona i zła, ponieważ Krystyna próbuje zbuntować Maię przeciwko niej.
 • Krystyna manipuluje Maią, mówiąc jej, że prezent od Marii jest gorszy.
 • Maria zdecydowała się wyprosić Krystynę ze swojego domu.
 • W artykule podano strategie radzenia sobie z rywalizacją, takie jak zachowanie spokoju, ustalenie granic, skupienie na sobie, poszukiwanie współpracy zamiast konkurencji, otwarta komunikacja, rozważanie motywacji, ocena własnej reakcji i szukanie wsparcia.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną