Polska o krok od związków partnerskich!? Premier Donald Tusk daje odpowiedź!

Justyna
Newsy
27.12.2023 18:06
Polska o krok od związków partnerskich!? Premier Donald Tusk daje odpowiedź!

W ostatnim czasie Polska ponownie wróciła do debaty dotyczącej związków partnerskich. Premier Donald Tusk zaskoczył opinię publiczną, zapowiadając działania w tej sprawie już w najbliższych miesiącach. Co skłoniło rząd do takiej decyzji i jakie mogą być konsekwencje dla społeczeństwa?

Kulisy ogłoszenia

Na środowej konferencji prasowej Donald Tusk wyjaśnił, że rozmawiał z minister ds. równości, Katarzyną Kotulą, która jest gotowa przedstawić projekt ustawy o związkach partnerskich. Szef rządu zapowiedział:

„Będzie gotowa do przedstawienia projektu ustawy o związkach partnerskich po konsultacjach z liderami partii, które wchodzą w skład koalicji 15 października. Podejmiemy decyzję o rządowym lub poselskim charakterze tej inicjatywy ustawodawczej, ale mówimy tutaj o tygodniach, a nie miesiącach”.

Znaczenie wyroku ETPC

Decydującym impulsem do ponownego rozważenia kwestii związków partnerskich w Polsce mógł być wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC). W grudniu ETPC orzekł, że Polska naruszyła prawa człowieka, nie zapewniając uznania i ochrony związków jednopłciowych. Wyrok ten oparty jest na artykule 8 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, gwarantującym prawo do prywatności i życia rodzinnego, oraz artykule 14 mówiącym o zakazie dyskryminacji. Annamaria Linczowska, prawniczka z Kampanii Przeciw Homofobi, wyjaśnia:

„Ten wyrok stwierdza, że Polska, będąc członkiem Rady Europy, nie zapewniając prawnej ochrony i rozpoznania parom jednopłciowym, naruszyła Konwencję Praw Człowieka. Wyrok zobowiązuje nasze państwo do wprowadzenia odpowiednich regulacji, czyli związków partnerskich i równości małżeńskiej”.

Historia walki o równość

Walka społeczności LGBTQ+ o uznanie praw partnerskich trwa niemal dwie dekady, kiedy to do Sejmu trafił pierwszy projekt ustawy w tej sprawie. Zawirowania prawne, starcia w parlamencie, to wszystko przybliża nas do momentu, w którym Polska może sięgnąć po rozwiązania, które wiele krajów europejskich już wprowadziło.

Obecnie pary jednopłciowe w Polsce funkcjonują w prawdziwej próżni prawnej. Bez uznania związków partnerskich nie mają prawa do wspólnego rozliczania się, dziedziczenia po sobie, ani uzyskiwania informacji o stanie zdrowia partnera, jeśli ten nie zdążył wystawić wcześniej upoważnienia. Poza sferą symboliczną i emocjonalną, formalne usankcjonowanie statusu par jednopłciowych umożliwiłoby im adopcję dziecka partnera czy też dało prawo do odmówienia składania zeznań w sądzie przeciwko partnerowi/partnerce jako osobie najbliższej. To nie tylko kwestia równości, ale także zapewnienia parom jednopłciowym praktycznych aspektów życia codziennego, które są dla innych par naturalne i dostępne.

Kluczowe Punkty
  • Premier Donald Tusk zapowiedział działania dotyczące związków partnerskich w Polsce w najbliższych miesiącach.
  • Minister ds. równości, Katarzyna Kotula, jest gotowa przedstawić projekt ustawy o związkach partnerskich.
  • Decyzję zapadnie po konsultacjach z liderami partii koalicyjnych 15 października.
  • Decyzją przyspieszył wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC), który stwierdził, że Polska naruszyła prawa człowieka, nie zapewniając uznania i ochrony związków jednopłciowych.
  • Polska jest zobowiązana wprowadzić odpowiednie regulacje, w tym związki partnerskie i równość małżeńską.
  • W Polsce walka społeczności LGBTQ+ o uznanie praw partnerskich trwa niemal dwie dekady.
  • Pary jednopłciowe w Polsce funkcjonują w prawdziwej próżni prawnej, bez prawa do wspólnego rozliczania się, dziedziczenia po sobie, ani uzyskiwania informacji o stanie zdrowia partnera.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną