Blat drewniany w kuchni: jak o niego dbać, by służył jak najdłużej?

Sponsorowany
Dom
21.12.2023 11:07
Blat drewniany w kuchni: jak o niego dbać, by służył jak najdłużej?

Drewno to materiał, który jest bardzo szeroko wykorzystywany we wnętrzach. Tworzone są z niego najróżniejsze meble, ich elementy, a także podłogi, boazerie, czy sztukateria. Drewno może pojawić się w każdym pomieszczeniu, jeśli zostanie do tego odpowiednio przygotowane, np. poprzez impregnację, czy lakierowanie. Drewniane elementy wyposażenia wnętrz mogą pełnić funkcję ozdobną, ale także użytkową i tak jest w przypadku blatów kuchennych, które wymagają szczególnej uwagi. Jak o nie dbać, aby zachowały piękny wygląd i służyły gospodarzom jak najdłużej?

Zdjęcie Blat drewniany w kuchni: jak o niego dbać, by służył jak najdłużej? #1

Dlaczego warto zdecydować się na drewniany blat?

Zalet drewna jest bardzo wiele, to materiał bez wątpienia ponadczasowy, który świetnie prezentuje się we wnętrzach urządzanych w różnych stylach. Drewno jest ważnym elementem stylu skandynawskiego, rustykalnego, klasycznego, retro, ale też minimalistycznego, industrialnego, czy nowoczesnego. Dzięki niemu pomieszczenia zyskują bardziej przyjazny, ciepły klimat. Odpowiedni blat drewniany można dopasować praktycznie do każdej kuchni, podczas gdy w przypadku innych materiałów nie jest to tak łatwe i oczywiste.

Ponadto blat kuchenny to miejsce, na którym przygotowuje się posiłki, napoje, przez co jest on szczególnie narażony na różnego rodzaju zabrudzenia oraz uszkodzenia. Wiele materiałów po pewnym czasie traci swój pierwotny wygląd, stając się nieestetycznym elementem kuchni, który chciałoby się jakoś ukryć lub po prostu wymienić. Drewno natomiast może pozostać piękne przez wiele lat, trzeba jednak o nie odpowiednio zadbać.

Zdjęcie Blat drewniany w kuchni: jak o niego dbać, by służył jak najdłużej? #2

Jak czyścić drewniany blat kuchenny?

Drewno, nawet odpowiednio zaimpregnowane i zabezpieczone, jest materiałem delikatnym, który może stosunkowo łatwo ulec zniszczeniu. Niezwykle ważne jest, aby starać się nie dopuszczać do tego, aby substancje żrące czy posiadające właściwości wybielające miały w ogóle kontakt z drewnianym blatem w kuchni. Jeśli powstaną na nim trudne do usunięcia zabrudzenia, np. z zaschniętych resztek jedzenia, to nie należy pod żadnym pozorem zdrapywać ich ostrym narzędziem. Najlepiej wziąć delikatną bawełnianą szmatkę i nasączyć ją wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub innego łagodnego detergentu, a następnie pocierać blat przy użyciu niewielkiej siły, aż zabrudzenia znikną.

Negatywny wpływ na wygląd drewna może mieć również alkohol. Jeśli więc dojdzie do wylania jakiegokolwiek napoju zawierającego alkohol na kuchenny blat, należy jak najszybciej wytrzeć go do sucha, a następnie wetrzeć w to miejsce odrobinę oleju lnianego.

Zdjęcie Blat drewniany w kuchni: jak o niego dbać, by służył jak najdłużej? #3

Impregnacja blatu z drewna

O drewniany blat kuchenny należy dbać od momentu jego zakupu, a pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest impregnacja, w celu zabezpieczenia drewna przed negatywnym wpływem ciepła oraz wilgoci. Do wyboru są dwie techniki: olejowanie i lakierowanie.

Olejowanie drewna sprawia, że zachowuje ono swój naturalny wygląd. Kolor staje się bardziej wyrazisty, a do tego uwydatniają się słoje. Tak zaimpregnowane drewno ma bez wątpienia dużo uroku. Wybierając tę technikę, nie trzeba obawiać się odprysków, pękania, czy łuszczenia się powierzchni blatu. Wadą olejowania jest to, że należy je co jakiś czas powtarzać, na szczęście nie jest to nic trudnego i śmiało można wykonać tę czynność samodzielnie. Koniecznie trzeba stosować w tym celu oleje przeznaczone do drewna. Nie są one najtańsze, jednak gwarantują odpowiednią ochronę.

Lakierowanie sprawia, że blat posiada cieniutką warstwę ochronną, która może być matowa, półmatowa lub połyskująca. Podobnie jak w przypadku olejowania, lakierowanie również uwydatnia naturalną barwę drewna. Jeśli chodzi o różnice, to powłoka, jaką tworzy lakier, lepiej zabezpiecza drewno przed działaniem wilgoci, jest jednak bardziej wrażliwa na wysokie temperatury. Ponadto uszkodzenie lakieru niesie za sobą konieczność odnowienia go na całej powierzchni blatu, podczas gdy olejowanie można wykonywać punktowo. Warto też co kilka lat odświeżyć drewniany blat pokryty lakierem, gdyż z czasem może się on ścierać. Nie trzeba jednak robić tego tak często, jak w przypadku olejowania.

Jak dbać o drewniany blat kuchenny na co dzień?

Aby jak najdłużej cieszyć się pięknym wyglądem drewnianego blatu kuchennego, trzeba o niego odpowiednio dbać na co dzień. Tak jak zostało już wspomniane, jeśli jakakolwiek substancja płynna zostanie wylana na jego powierzchnię, należy ją jak najszybciej wytrzeć do sucha. Ponadto zalecane jest stosowanie środków do pielęgnacji drewna, a czyszczenie powinno odbywać się przy użyciu delikatnej szmatki oraz łagodnych detergentów.

Bardzo ważne jest, aby nie narażać drewna na bezpośredni kontakt z wysokimi temperaturami. Oznacza to, że nie należy stawiać bezpośrednio na blacie kuchennym gorących garnków, czy patelni. Bardzo ważne jest, aby w celu zabezpieczenia drewna, stosować np. korkowe podkładki. Kolejnym środkiem bezpieczeństwa, o którym należy zawsze pamiętać, są deski do krojenia. Pod żadnym pozorem nie należy kroić niczego bezpośrednio na blacie drewnianym. Powstałe uszkodzenia wpłyną bardzo negatywnie na wygląd drewna, a z czasem w zagłębieniach po ostrzu noża może nawet zacząć pojawiać się pleśń.

Kluczowe Punkty
  • Drewno jest szeroko wykorzystywane we wnętrzach jako materiał na meble, podłogi, boazerie, czy sztukaterie.
  • Drewniane blaty kuchenne wymagają szczególnej uwagi, aby zachowały piękny wygląd i służyły jak najdłużej.
  • Blat kuchenny to miejsce narażone na różnego rodzaju zabrudzenia i uszkodzenia, dlatego drewno powinno być odpowiednio zabezpieczone.
  • Drewno jest materiałem delikatnym, dlatego nie powinno mieć kontaktu z substancjami żrącymi, alkoholem czy ostrymi narzędziami.
  • Impregnacja drewnianego blatu kuchennego jest niezbędna od momentu jego zakupu. Do wyboru są dwie techniki: olejowanie i lakierowanie.
  • Na co dzień, drewno nie powinno mieć bezpośredniego kontaktu z wysokimi temperaturami i powinno być czyszczone przy użyciu delikatnej szmatki oraz łagodnych detergentów.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną