Znamy Młodzieżowe Słowo 2023 Roku! Czy wiesz, co oznacza?

Justyna
Newsy
07.12.2023 21:07
Znamy Młodzieżowe Słowo 2023 Roku! Czy wiesz, co oznacza?

W dzisiejszym dynamicznym świecie, nie tylko trendy modowe czy muzyczne ewoluują, lecz również język młodzieży, który podlega nieustannym zmianom. Każdy rok przynosi ze sobą nowe, intrygujące słowa. Zwycięzca plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023 nie tylko zyskuje na popularności, ale także wzbudza ciekawość dotyczącą jego znaczenia.

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Wydawnictwo Naukowe PWN poinformowało o wynikach 8. edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. Pierwsze miejsce w tegorocznym głosowaniu zdobyło słowo "rel", na które oddano ponad 140 tys. głosów. Mimo swojej krótkiej formy, już stało się potężnym komunikatorem wśród młodych ludzi.

Prof. Anna Wileczek, przewodnicząca jury, podkreśla, że "rel" to nie tylko prosta zgoda, ale także tworzenie pozytywnej atmosfery i potakiwanie dla wyrażonych poglądów. Ewolucja tego słowa obejmuje również nowe formy, takie jak czasownikowe "relować" czy rzeczownikowe "relówa".

Ewolucja „rel”

Jak podkreśla prof. Wileczek,  "rel" istnieje w komunikacji młodych od kilku lat, lecz stopniowo wydobywało się z kontekstów komunikacji elektronicznej, stając się pełnoprawnym synonimem "potakiwania" także w rzeczywistości offline. Ta subtelna ewolucja świadczy o uniwersalności i popularności tego słowa, które stało się integralną częścią codziennego dialogu młodzieżowego.

Pozostałe miejsca na podium

Na drugim miejscu znalazło się słowo "sigma", opisujące osobę niezależną, intrygującą i pewną siebie, która odnosi sukcesy, ale się z tym nie afiszuje.

Natomiast trzecie miejsce przypadło "oporowo", które oznacza przede wszystkim intensywność i moc. Warto jednak podkreślić, że może znaczyć również „trudne do zrobienia”, albo „dobrze zrobione”, „dobre, odpowiednie".

Słowo z wyróżnieniem

Jury postanowiło wyróżnić również słowo "oddaje" Choć już dobrze zadomowione w młodej polszczyźnie, to ma potencjał i zostało utworzone na gruncie języka polskiego, oznaczając coś wartościowego i opłacalnego. "Oddaje" to uniwersalne słowo oceny pozytywnej, które może odnosić się do rzeczy materialnych, ale również do abstrakcyjnych pojęć, takich jak muzyka czy atmosfera.

Język młodzieży

Odkrywanie tajemnic młodzieżowego języka to fascynująca podróż przez różnorodność i dynamikę współczesnej polszczyzny. Słowo "rel" i inne wybrane w plebiscycie to nie tylko modne zwroty, lecz również odzwierciedlenie wartości i postaw młodego pokolenia.

Czy znacie te słowa, a może już zagościły w Waszym słowniku?

Kluczowe Punkty
  • Wydawnictwo Naukowe PWN ogłosiło wyniki 8. edycji plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku.
  • Słowo 'rel' zdobyło pierwsze miejsce w głosowaniu, zdobywając ponad 140 tys. głosów.
  • 'Rel' to nie tylko prosta zgoda, ale także tworzenie pozytywnej atmosfery i potakiwanie dla wyrażonych poglądów.
  • Ewolucja słowa 'rel' obejmuje nowe formy, takie jak 'relować' czy 'relówa'.
  • Drugie miejsce w plebiscycie zdobyło słowo 'sigma', a na trzecim miejscu znalazło się słowo 'oporowo'.
  • Jury postanowiło wyróżnić również słowo 'oddaje'.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną