30 marca 2024 roku mija ważny termin dla przedsiębiorców. Warto już teraz zapoznać się ze sprawą i nie czekać do ostatniej chwili.
Musisz złożyć wniosek o skrzynkę do e-Doręczeń
Przypomnijmy, że przedsiębiorcy, którzy zarejestrowani są w Krajowym Rejestrze Sądowym (przed 30 grudnia 2023 roku) muszą złożyć wniosek o założenie skrzynki do e-Doręczeń do marca 2024 roku.
Przedsiębiorcy zarejestrowani w Krajowym Rejestrze Sądowym przed 1 stycznia 2024 roku muszą złożyć wniosek do 30 września 2026 toku.
Szczegółowy harmonogram terminów znajdziesz TUTAJ.
Jak złożyć wniosek?
Wniosek o założenie skrzynki do e-Doręczeń można złożyć online za pośrednictwem strony biznes.gov.pl. Konieczne jest wpisanie adresu i umieszczenie go w Bazie Adresów Elektronicznych. Ponadto trzeba wyznaczyć administratora, który będzie obsługiwał skrzynkę w imieniu firmy.
Co, jeśli nie założysz skrzynki w terminie?
Jeśli przedsiębiorca nie założy skrzynki do e-Doręczeń w terminie, wówczas nie będzie mógł zapoznać się z wysyłaną do niego korespondencją. Może być to duży problem w przypadku listów wysyłanych z sądu czy urzędu skarbowego.
Jak zacząć korzystać z e-Doręczeń?
Wystarczy kilka prostych kroków:
1. Wypełnij wniosek o adres i skrzynkę do e-Doręczeń. Podaj dane swoje lub osoby, dla której składasz wniosek:
- jeśli występujesz jako pełnomocnik, dołącz odpowiedni dokument, którym potwierdzisz pełnomocnictwo,
- możesz też wskazać administratora, czyli osobę, która będzie zarządzać Twoją skrzynką do e-Doręczeń – podaj jego dane i adres e-mail.
2. Sprawdź wniosek i podpisz go elektronicznie. Możesz to zrobić profilem zaufanym, e-Dowodem lub podpisem kwalifikowanym.
3. Potwierdzenie złożenia wniosku dostaniesz na podany we wniosku adres e-mail.
Jak aktywować skrzynkę do e-Doręczeń?
1. Zaloguj się do serwisu mObywatel.gov.pl.
2. Otwórz zakładkę Twoje skrzynki w menu bocznym.
3. Kliknij przycisk Aktywuj skrzynkę przy skrzynce, którą chcesz aktywować.
4. Podaj adres e-mail do powiadomień i zapoznaj się z regulaminem świadczenia usług przez Operatora Wyznaczonego.
5. Kliknij przycisk Aktywuj.
Na adres e-mail otrzymasz informację, że skrzynka jest aktywna i możesz z niej korzystać.
Ważne! Gdy aktywujesz skrzynkę, będziesz otrzymywać korespondencję od podmiotów, które już używają e-Doręczeń. Zapoznaj się z pouczeniem o skutkach prawnych.
Czym są e-doręczenia?
e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru.
Dla kogo są e-doręczenia?
Dla obywatela
Od 30 grudnia 2023 r. większość urzędów i innych podmiotów publicznych będzie miała obowiązek wysyłać i przyjmować pisma przez e-Doręczenia. System e-Doręczeń zastąpi korespondencję realizowaną przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
Dla przedsiębiorcy
Firma będzie miała obowiązek korzystania z e-Doręczeń, jeżeli jest zarejestrowana w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej (CEiDG) lub Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Adres do e-Doręczeń będą musiały mieć też inne podmioty niepubliczne wpisane do KRS, na przykład fundacje i stowarzyszenia.
Dla podmiotów publicznych
Od 30 grudnia 2023 r. podmioty publiczne wskazane w ustawie będą miały obowiązek korzystania z e-Doręczeń.
Od tego dnia będą musiały:
- mieć adres do e-Doręczeń wpisany do bazy adresów elektronicznych (BAE),
- doręczać pisma na adres do e-Doręczeń podmiotom, które z niego korzystają.
Dla zawodów zaufania publicznego
Od 30 grudnia 2023 r. osoby wykonujące niektóre zawody zaufania publicznego będą miały obowiązek komunikowania się przez skrzynkę do e-Doręczeń.
Dotyczy to:
- adwokata,
- radcy prawnego,
- doradcy podatkowego,
- doradcy restrukturyzacyjnego,
- rzecznika patentowego.