Czy herbata Earl Grey jest tylko jedna? Czy istnieją różne odmiany tego klasyka?

Sponsorowany
Kulinaria
28.11.2023 15:25
Czy herbata Earl Grey jest tylko jedna? Czy istnieją różne odmiany tego klasyka?

Czy herbata Earl Grey jest tylko jedna? Prawda jest taka, że istnieją różne odmiany tego klasyka. Mistrzowie herbaty nieustannie wprowadzają innowacje, wynosząc klasyczną brytyjską herbatę na zupełnie nowe wyżyny. Obecnie na rynku dostępne są różne mieszanki herbaty Earl Grey, zawierające nowe składniki, które sprawiają, że ta smaczna angielska herbata jest jeszcze ciekawsza. 

Z czego składa się klasyczna herbata Earl Grey?

Na początek wyjaśnimy pokrótce, czym jest Earl Grey, aby łatwiej było zrozumieć poszczególne odmiany. Jest to brytyjska herbata, w której tradycyjnym składzie znajdują się liście czarnej herbaty - zazwyczaj Assam, Ceylon lub Darjeeling i bergamotka. Liście czarnej herbaty są aromatyzowane suszonymi lub świeżymi skórkami bergamotki, olejkiem bergamotowym lub sztucznym aromatem bergamotki. Jeśli chcesz uzyskać wysokiej jakości smak naparu, szukaj mieszanek, które są wytwarzane przy użyciu olejku z bergamotki i skórek bergamotki, a nie sztucznych aromatów. Szeroki wybór herbat Earl Grey znajdziesz na Coffeedesk.pl.

Jakie odmiany Earl Grey istnieją?

Istnieją różne odmiany tego klasyka. Oto kilka wybranych:

London Fog

Herbata London Fog zawiera w swoim składzie tradycyjne liście czarnej herbaty, skórkę pomarańczy bergamotki oraz dodatkowo mleko i syrop waniliowy. Jest bogata w smaku, pienista i subtelnie słodka. To świetny wybór na rozgrzewkę jesienią lub w chłodne zimowe miesiące.

Lavender Earl Grey

Ta mieszanka ma unikalny smak, ze względu na połączenie klasycznych składników z kwiatami lawendy. Każdy łyk zapewnia wielowarstwowy smak i aromat z ziemistymi nutami czarnej herbaty, nutami kwiatowymi i cytrusowymi.

French Earl Grey

Ta odmiana Earl Grey łączy natomiast herbatę Earl Grey z płatkami róży lub francuskimi niebieskimi chabrami. Charakteryzuje się lekko słodkim i bardzo kwiatowym smakiem.

Earl Grey Cream

Do tej mieszanki dodano wanilię, która doskonale równoważy gorzkie nuty smakowe bergamotki, a zarazem dodaje kremowej konsystencji, sprawiającej, że przyrządzona herbata jest bardziej treściwa. Dodatkowo wanilia nadaje herbacie wyjątkowy zapach.

Rooibos Earl Grey

Rooibos Earl Grey to bezkofeinowa alternatywa dla tradycyjnej Earl Grey, ponieważ czarna herbata została zastąpiona liśćmi ziołowej herbaty rooibos. Herbata ta charakteryzuje się cierpkimi i słodkimi nutami. Należy pamiętać, że czas parzenia tej herbaty będzie dłuższy niż w przypadku mieszanek czarnych herbat. Wynika to z faktu, że herbaty ziołowe zazwyczaj muszą być parzone przez 5 do 10 minut, podczas gdy czarne herbaty powinny być parzone tylko przez około 2 do 3 minut.

Kluczowe Punkty
  • Jest wiele odmian herbaty Earl Grey, w tym London Fog, Lavender Earl Grey, French Earl Grey, Earl Grey Cream, i Rooibos Earl Grey.
  • Klasyczna herbata Earl Grey składa się z liści czarnej herbaty i bergamotki.
  • Herbata Earl Grey jest regularnie ulepszana przez mistrzów herbaty, którzy dodają nowe składniki, tworząc różne mieszanki.
  • London Fog zawiera tradycyjne składniki, z dodatkiem mleka i syropu waniliowego.
  • Lavender Earl Grey łączy klasyczne składniki z kwiatami lawendy.
  • French Earl Grey zawiera herbatę Earl Grey z płatkami róży lub francuskimi niebieskimi chabrami.
  • Earl Grey Cream zawiera dodatek wanilii.
  • Rooibos Earl Grey to bezkofeinowa alternatywa dla tradycyjnej Earl Grey, w której czarna herbata została zastąpiona liśćmi ziołowej herbaty rooibos.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną