Od jakiegoś czas głośno jest o sprawach sądowych wygrywanych przez frankowiczach. Często dochodzi do unieważnienia kredytów ze względu na nieuczciwe koszty nakładane na kredytobiorców. Niewiele osób jednak wie, że podobnie może być w przypadku klientów Providenta. Poznaj szczegóły.
Nieuczciwe koszty kredytów
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał korzystny dla klientów Providenta wyrok. Prośbę o pochylenie się nad tą sprawą skierował do TSUE Sąd Rejonowy dla Warszawy–Śródmieścia.
Sąd zapytał, czy warunki umowne dotyczące pozaodsetkowych kosztów kredytu można uznać za nieuczciwe tylko z tego powodu, że koszty te są rażąco nieproporcjonalne w stosunku do usługi świadczonej w zamian przez przedsiębiorcę.
Zobowiązanie konsumenta do zapłaty nadmiernych pozaodsetkowych kosztów kredytu może stanowić nieuczciwy warunek umowny - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Wyrok TSUE
TSUE zwrócił uwagę głównie na dwa aspekty. Po pierwsze na rażącą nierównowagę stron, ze szkodą dla konsumenta. Taka sytuacja może zachodzić, gdy pozaodsetkowe koszty obciążające konsumenta są oczywiście nieproporcjonalne w stosunku do pożyczonej kwoty kredytu.
Po drugie, na fakt, że kredytobiorca był zobowiązany do spłaty zadłużenia do rąk przedstawiciela w gotówce. TSUE stwierdził, że taki zapis w umowie może być powodem całkowitego jej unieważnienia.
Przedstawiciel przychodzący w miejsce zamieszkania kredytobiorcy po odbiór raty w gotowce jest bowiem bez cienia wątpliwości wywieraniem presji, która jest niezgodna z prawem.
"Te pozaodsetkowe koszty kredytu są bardzo wysokie i odpowiadają kilkudziesięciu punktom procentowym pożyczonych kwot. Konsumenci, powołując się na oczywiście zawyżony i przekraczający rozsądne granice charakter tych kosztów, wystąpili do sądu polskiego z żądaniem uznania tych warunków za nieuczciwe. Dwie z tych umów przewidują ponadto, że spłaty kredytu są dokonywane wyłącznie w gotówce do rąk przedstawiciela pożyczkodawcy w miejscu zamieszkania pożyczkobiorcy" - przypomniał TSUE w wydanym wyroku.
Provident skomentował wyrok TSUE
Karolina Łuczak, dyrektorka biura prasowego Provident Polska w rozmowie z portalem Prawo.pl że firma poczeka na rozstrzygnięcie sądu krajowego i dostosuje się do jego postanowień.
Dodała jednak, że Provident oferuje klientom alternatywną możliwość spłaty rat - na wskazany rachunek bankowy.