Ustawa Prawo Energetyczne zakłada obowiązek montażu liczników zdalnego odczytu energii elektycznej. Termin na wymianę dla 15% odbiorców indywidualnych mija wraz z końcem roku.
Obowiązkowa wymiana liczników
Liczniki zdalnego odczytu nazywane są licznikami inteligentnymi. Mogą one komunikować się z centralą. Wysyłają informację o odczycie energii co 15 minut lub kilkadziesiąt sekund.
Montaż nowych liczników jest olbrzymim przedsięwzięciem, którego celem jest wymiana około 17 milionów urządzeń do 2028 roku. Harmonogram przewiduje kilka terminów:
- Co najmniej 15% odbiorców musi mieć zamontowane liczniki do końca 2023 roku,
- 35 % odbiorców musi mieć zamontowane liczniki do 2025 roku,
- 65 % odbiorców musi mieć zamontowane liczniki do 2027 roku.
Sprawie przyjrzał się PAP, która przeprowadziła rozmowy z dystrybutorami energii.
- Energa-Operator: U klientów zamontowano już około 2,4 milionów liczników zdalnego odczytu,
- PGE Dystrybucja: U klientów zamontowano już ponad 763 tysięcy liczników (12,7% wszystkich odbiorców),
- Tauron: ponad milion klientów ma już zamontowane liczniki (ponad 15%),
- Enea Operator: ponad 12% odbiorców ma już nowe liczniki,
- Stoen-Operator: Nowe liczniki zamontowane już są u około 17% klientów.
Kto za o zapłaci?
Rząd specjalnie rozłożył wymianę liczników na kilka lat, aby nie obciążać dostawców energii nagłą koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów.
Za wymianę liczników kosztami teoretycznie zostaje obciążony dostawca energii, jednak w rezultacie to odbiorcy zapłacą więcej za prąd.
Oszczędności dla dostawców i klientów
Wymiana liczników u odbiorców indywidualnych podyktowana wprowadzeniem taryf dynamicznych.
Resort klimatu i środowiska zapewnia, że nowe urządzenia z funkcją zdalnego pomiaru przyniosą oszczędności zarówno dostawcom energii, jak i klientom.
“Operując konkretnymi kwotami, korzyści finansowe związane z instalacją inteligentnych liczników w horyzoncie czasowym 15 lat dla ok. 13 mln odbiorców końcowych sięgają aż 11,3 mld zł” - przekonuje resort.
"Oprócz postępu technologicznego i inwestycyjnego przedsiębiorstw sieciowych instalacja liczników zdalnego odczytu zwiększy konkurencyjność rynku energii, z której skorzystają wszyscy użytkownicy systemu, a w szczególności odbiorcy. Nie można też pominąć pozytywnego wpływu regulacji na producentów liczników" - mówi Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska, cytowany przez rządowy portal gov.pl.
Taryfy dynamiczne w 2024 roku
W 2024 roku ma zostać wprowadzony nowy rodzaj taryf. Chodzi taryfy dynamiczne. Pozwalają one odbiorcom indywidualnym na korzystanie z tańszej energii w ciągu dnia dzięki nadwyżce prądy z OZE.
Warunkiem wprowadzenia zmian jest zaangażowanie odbiorców oraz wymiana liczników.
Portal oznajmił, że przepisy o taryfach energetycznych zawarte są w nowelizacji prawa energetycznego, która została przyjęta przez rząd.
Specjaliści z branży spodziewają się rewolucji energetycznej.
Jednocześnie podkreślają, że nowe rozwiązania będą korzystne jedynie przy aktywnym udziale odbiorców energii.
Reporterzy twierdzą, że spadki cen nie będą bardzo duże, gdyż na końcu rozliczenia za energię pojawia się bilans cenowy.