Noc bez Świateł? Dylemat Polskich Miast w Obliczu Kryzysu!

Agnieszka
Styl życia
14.11.2023 12:28
Noc bez Świateł? Dylemat Polskich Miast w Obliczu Kryzysu!

Już niebawem, bo 15 listopada, miasta przedstawią projekty przyszłorocznych budżetów. Problem jednak polega na tym, że wciąż nie wiadomo, ile zapłacą za energię elektryczną. Co więcej, miasta szukają oszczędności, aby sprostać nowym obowiązkom. Poznaj szczegóły.

Obowiązek zmniejszenia zużycia energii elektrycznej

Jednostki samorządu terytorialnego od 2022 roku mają obowiązek podejmować działania, których celem jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Już 31 marca 2024 roku samorządy będą musiały przedstawić sprawozdanie za rok 2023. 

Miasta szukają więc różnych sposobów na to, aby na energii elektrycznej zaoszczędzić jak najwięcej. 

Pomimo tego, że interpretacja Ministerstwa Klimatu i Środowiska wskazuje na to, że oświetlenie uliczne nie powinno być brane pod uwagę jako źródło oszczędności, to miasta i tak chwytają się nawet tego.

- Koszty oświetlenia narzucone przez spółki energetyczne są już tak wysokie, że miasta tworzą nawet własne metody zasilania oświetlenia ulicznego, szczególnie tam, gdzie powstają nowe osiedla i tam gdzie infrastruktura ta jest modernizowana  – mówi Marek Wójcik, pełnomocnik Związku Miast Polskich w rozmowie z prawo.pl.

Noc bez oświetlenia?

Wiele Polskich miast, w celu zaoszczędzenia na energii elektrycznej, staje więc przed dylematem dotyczącym oświetlenia miast w nocą.

Z jednej strony nie można całkowicie wyłączyć oświetlenia na ulicach, chodnikach i w parkach. Z drugiej strony samorządy znalazły kilka sposobów, aby zoptymalizować zużycie energii. 

Co przynosi oszczędności?

Związek Miast Polskich opublikował wyniki ankiety na temat działań podejmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego w celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej do oświetlenia ulicznego. Jak oszczędzają miasta:

 • Pierwszym krokiem, jakie podejmują miasta, jest wymiana żarówek na te LED-owe. 
 • Redukowana jest także moc oświetlenia nocnego. Dochodzi do redukcji od 30 do 80 procent mocy światła.
 • Miasta starają się także włączać oświetlenie nocne w późniejszych godzinach oraz wyłączać się szybciej. 
 • Niektóre części miasta całkowicie przestały być oświetlane. 

Oprócz tego miasta korzystają też z takich rozwiązań jak:

 • montaż zegarów zintegrowanych z czujnikiem zmierzchu; 
 • wyłączenie podświetlenia budynków, w tym pomników, obiektów zabytkowych, obiektów sakralnych, szkół i innych obiektów użyteczności publicznej; 
 • wprowadzenie cyfrowych programatorów astronomicznych do ustawień czasowych świecenia lamp ulicznych; 
 • zmniejszenie ilości oświetlenia świątecznego.

 

Kluczowe Punkty
 • 15 listopada miasta przedstawią projekty przyszłorocznych budżetów. Problem polega na tym, że wciąż nie wiadomo, ile zapłacą za energię elektryczną.
 • Od 2022 roku jednostki samorządu terytorialnego mają obowiązek podejmować działania, mające na celu zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.
 • Miasta szukają różnych sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej, nawet pomimo interpretacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska, że oświetlenie uliczne nie powinno być brane pod uwagę jako źródło oszczędności.
 • Miasta tworzą własne metody zasilania oświetlenia ulicznego, szczególnie tam, gdzie powstają nowe osiedla i tam gdzie infrastruktura ta jest modernizowana.
 • Wiele polskich miast staje przed dylematem dotyczącym oświetlenia miast w nocy, w celu oszczędzania na energii elektrycznej.
 • Samorządy znalazły kilka sposobów, aby zoptymalizować zużycie energii.
 • Związek Miast Polskich opublikował wyniki ankiety na temat działań podejmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego w celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej do oświetlenia ulicznego.
Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną