Czy dzieci powinny obchodzić Andrzejki?

Agnieszka
Styl życia
10.11.2023 9:35
Czy dzieci powinny obchodzić Andrzejki?

Już niedługo będziemy obchodzić Andrzejki. W naszej kulturze związane są one między innymi z zabawami we wróżby. W związku z tym w sieci pojawiają się głosy katolików, które krytykują obchodzenia Andrzejek przez dzieci. Zacznijmy jednak od tego, skąd w ogóle wziął się taki sposób obchodzenia tego święta i jakie są wady i zalety tych zabaw z perspektywy nie katolickiej, a dobra dziecka. 

Skąd się wzięły Andrzejki?

Andrzejki, obchodzone w noc z 29 na 30 listopada, to polska tradycja wróżbiarska, która ma głębokie korzenie historyczne i kulturowe. Jest to ostatnia noc przed Adwentem (oczekiwaniem na powtórne przyjście Chrystusa), w której ludowe zwyczaje pozwalały na zabawę i wróżenie przyszłości, zwłaszcza w kontekście miłości i małżeństwa. 

Czy dzieci powinny obchodzić Andrzejki? Za i przeciw

Zabawy Andrzejkowe to świetna zabawa dla dorosłych. Dzieci również dobrze się bawią, jednak w przypadku najmłodszych należy uważać na kilka aspektów. Zalety i wady zabaw Andrzejkowych w kontekście dzieci omówiliśmy poniżej. 

Argumenty za:

  1. Tradycja i kultura:

Brać udział w Andrzejki to kontynuacja polskich tradycji i kultywowanie dziedzictwa narodowego. Dzieci uczą się o lokalnych zwyczajach i praktykach, co może wzmacniać ich tożsamość kulturową.

  1. Rozwój społeczny:

Andrzejki to świetna okazja dla dzieci do interakcji społecznych. Wspólne zabawy i wróżby mogą sprzyjać budowaniu relacji, rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych i pracy zespołowej.

  1. Zabawa i kreatywność:

Wróżby andrzejkowe to przede wszystkim zabawa. Pozwalają dzieciom użyć wyobraźni, są okazją do śmiechu i radości, a także mogą stymulować kreatywność poprzez wymyślanie własnych wróżb i zabaw.

  1. Edukacja emocjonalna:

Zabawy andrzejkowe mogą pomóc dzieciom w rozpoznawaniu i wyrażaniu własnych emocji, co jest ważnym elementem ich rozwoju emocjonalnego.

Argumenty przeciw:

  1. Niewłaściwe przekonania:

Istnieje obawa, że dzieci mogą wziąć wróżby zbyt serio i rozwinąć niewłaściwe przekonania na temat przesądów i magii, co może prowadzić do irracjonalnych lęków lub zbyt dosłownego traktowania zabobonów.

  1. Nacisk na przyszłość:

Skupianie się na przyszłości poprzez wróżby może przekazać dzieciom przekonanie, że przyszłość jest już z góry ustalona, co stoi w sprzeczności z naukowym podejściem do życia i decyzyjności.

  1. Ryzyko wykluczenia:

Zawsze istnieje ryzyko, że niektóre dzieci mogą poczuć się wykluczone lub zasmucone, jeżeli wróżby będą dla nich niekorzystne, nawet jeśli mają one charakter wyłącznie zabawowy.

  1. Konflikt z wartościami rodzinnymi:

Dla niektórych rodzin wróżenie, nawet w formie zabawy, może być niezgodne z ich wartościami religijnymi lub światopoglądowymi.

Co ważne, rodzice powinni pamiętać o tym, aby nie sprowadzać zabaw z dziećmi we wróżenie przyszłego męża, żony, itd. Dzieci nie są gotowe na te aspekty i może im to namieszać w głowie. Temat ten powinien zostać zarezerwowany dla dorosłych. 

Czy dzieci powinny obchodzić Andrzejki? Perspektywa katolicka 

Zdecydowane zdanie na ten temat mają katolicy. W religii katolickiej niedopuszczalna jest zabawa we wróżby. 

“Nawet jeśli miałaby to być tylko forma rozrywki – mówi ks. Wołpiuk. – Nie ma bezpiecznych zabaw z szatanem, bezpieczne jest jedynie trzymanie się z dala od niego – dodaje. Może się przecież zdarzyć, że przepowiednia znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości.” - czytamy na portalu parafiagierczyce.pl.

Jak więc widać, to, czy dziecko powinno obchodzić Andrzejki zależy w głównej mierze od poglądów rodziców. Jeśli zdecydujemy się, aby dziecko uczestniczyło w zabawach, pamiętajmy jednak o dostosowaniu tych zabaw do wieku i wrażliwości dziecka.