Każdemu z rodzicowi choć raz zdarzyła się sytuacja, w której nie mógł udać się z dzieckiem do lekarza. Niewiele osób jednak wie, że dziecko może wtedy zostać zabrane na wizytę lekarską przez opiekuna faktycznego. Kim jest taka osoba? Kto może zabrać nasze dziecko do lekarza i jakie ma wtedy prawa?
Kim jest opiekun faktyczny? To on może zabrać nasze dziecko do lekarza
W życiu zdarzają się czasem nagłe sytuacje, takie jak choroba dziecka. Niestety, czasem rodzic lub opiekun prawny nie ma możliwości udać się z dzieckiem do szpitala lub lekarza. Nie oznacza to jednak, że nikt poza rodzicami lub opiekunami prawnymi nie może pójść z dzieckiem do lekarza.
Może to zrobić opiekun faktyczny. Kto jest taką osobą?
Opiekunem faktycznym jest osoba sprawująca, bez obowiązku ustawowego, stałą opiekę nad pacjentem, który ze względu na wiek, stan zdrowia albo stan psychiczny opieki takiej wymaga (zatem definicja opiekuna faktycznego nie dotyczy wyłącznie opieki nad małoletnim, lecz dotyczy także innych osób pełnoletnich, które z różnych przyczyn nie są w stanie samodzielnie działać we własnym imieniu).- czytamy na stronie gov.pl.
W praktyce oznacza to, że opiekunem faktycznym jest na przykład członek rodziny, osoba bliska lub obca, która w danym momencie sprawuje opiekę nad dzieckiem.
Czego opiekun faktyczny nie może podczas wizyty u lekarza?
Opiekun faktyczny ma prawo zabrać dziecko na wizytę lekarską, ale nie ma prawa podejmować zgody i decyzji na temat zabiegów o podwyższonym ryzyku, np. operację, inwazyjne badanie czy wykonanie iniekcji.
Jeśli jednak dochodzi do sytuacji, w której dziecko wymaga natychmiastowej pomocy medycznej, gdyż jego stan zagraża życiu, wtedy lekarz nie musi otrzymywać żadnej zgody na poszczególne procedury medyczne.
Wyjątek stanowi sytuacja, w której konieczne jest wykonanie czynności medycznych ze względu na zagrożenie życia i zdrowia dziecka. Wtedy lekarz udziela natychmiastowej pomocy, nawet jeśli nie uzyskał zgody rodziców małoletniego pacjenta. - informuje Rzecznik Praw Pacjenta.