Jemy ją na potęgę, wierząc, że jest zdrowa! Największy przysmak Polaków ma zły wpływ na tarczycę?

Agnieszka
Zdrowie
03.11.2023 11:01
Jemy ją na potęgę, wierząc, że jest zdrowa! Największy przysmak Polaków ma zły wpływ na tarczycę?

Kapusta kiszona to prawdziwy przysmak wśród Polaków. Mieszkańcy wielu krajów nie do końca rozumieją, jak możemy zajadać się tym produktem. Kapusta kiszona ma jednak wiele pozytywnych właściwości odżywczych. Posiada jednak kilka wad, o których opowiemy w tym artykule. Kto nie powinien jej jeść?

Kapusta kiszona - wartości prozdrowotne

Kapusta kiszona jest bogatym źródłem witaminy C i K, dostarcza również witamin z grupy B, a także zawiera minerały takie jak żelazo, magnez i selen.

Jest niskokaloryczna i zawiera błonnik, który wspomaga trawienie i może przyczyniać się do utrzymania zdrowej masy ciała. Jako produkt fermentowany, kapusta kiszona jest także cenna dla zdrowia jelit, ponieważ zawiera probiotyczne bakterie wspierające mikroflorę jelitową.

Regularne spożywanie kapusty kiszonej może więc wspomagać układ odpornościowy, poprawiać trawienie i przyczyniać się do lepszego wchłaniania składników odżywczych.

Ciemne strony kapusty kiszonej

Kapusta kiszona, pomimo licznych wartości odżywczych, probiotyków i zbawiennego wpływu na układ pokarmowy, ma też swoje ciemne strony. Niektóre osoby nie powinny spożywać jej w nadmiernych ilościach. Jest ku temu kilka powodów.

Wpływ kapusty kiszonej na funkcjonowanie tarczycy

Kapusta kiszona, podobnie jak inne warzywa krzyżowe (np. brokuły, brukselka, kalafior), zawiera naturalnie występujące substancje zwane goitrogenami.

Goitrogeny mogą hamować wchłanianie jodu przez tarczycę, co jest niezbędne do produkcji hormonów tarczycy. W przypadku osób z niedoborem jodu lub istniejącymi problemami tarczycy, nadmierne spożywanie kapusty kiszonej może przyczynić się do rozwoju wola lub niedoczynności tarczycy. Warto jednak pamiętać, że negatywny wpływ na tarczycę może mieć miejsce tylko w przypadku bardzo dużej konsumpcji tych warzyw.

Dla większości ludzi umiarkowane spożycie kapusty kiszonej nie powinno stanowić zagrożenia dla zdrowia tarczycy.

Oprócz tego do negatywnych stron kapusty kiszonej możemy zaliczyć:

Zawartość soli: 

Kapusta kiszona zawiera dużo soli, co może być problemem dla osób z nadciśnieniem tętniczym lub chorobami serca. Zbyt duża ilość sodu w diecie może prowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi oraz obciążenia serca.

Wzdęcia i gazy: 

Ze względu na wysoką zawartość błonnika oraz fakt, że jest to pokarm fermentowany, nadmierne jej spożywanie może powodować dyskomfort żołądkowy, wzdęcia, gazy i bóle brzucha, zwłaszcza u osób, które nie są przyzwyczajone do diety bogatej w błonnik.

Interakcje z lekami: 

Osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew, jak warfaryna, powinny zwrócić uwagę na ilość spożywanej kapusty kiszonej, ponieważ jest ona źródłem witaminy K, która odgrywa kluczową rolę w krzepnięciu krwi.

Zatrucie histaminą: 

Kapusta kiszona zawiera histaminę, która jest naturalnie produkowana podczas procesu fermentacji. Osoby, które mają nietolerancję histaminy, mogą doświadczać reakcji alergicznych lub innych objawów, takich jak bóle głowy, wysypka, czy kłopoty z trawieniem po spożyciu produktów fermentowanych.

Kto nie powinien jeść kapusty kiszonej w zbyt dużej ilości?

Kapusta kiszona zawiera histaminę, witaminę K, sporą ilość soli i błonnika. Z tego względu niektóre osoby powinny ograniczyć jej spożycie. Są to między innymi:

  • Osoby z chorobami serca lub nadciśnieniem z powodu wysokiej zawartości soli.
  • Osoby z niedoczynnością tarczycy lub innymi problemami z tarczycą.
  • Osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew.
  • Osoby z nietolerancją histaminy.

Zawsze zaleca się umiarkowanie w diecie i konsultacje z lekarzem lub dietetykiem, szczególnie jeśli występują jakiekolwiek problemy zdrowotne lub przyjmowane są konkretne leki.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną