Dzień Wszystkich Świętych, który wypada 1 listopada, to dzień wolny od pracy. Są jednak pewne obowiązki, które nałożone są na Katolików. Osoby tego wyznania obowiązuje bowiem Kodeks prawa kanonicznego. Co znajdziemy w prawie kanonicznym na temat Wszystkich Świętych? Poznaj szczegóły.
Czy 1 listopada trzeba iść na cmentarz? Co na to prawo kanoniczne?
1 listopada większość osób, która ma zmarłych bliskich, wybiera się na cmentarz, często całymi rodzinami. Jest to dzień, w którym szczególnie pamiętamy o naszych zmarłych bliskich i spędzamy czas przy ich pomnikach.
Wszystkich Świętych jest świętem przede wszystkim kościelnym i podlega katolickim doktrynom.
Co ciekawe jednak, Kodeks prawa kanonicznego nie nakazuje wiernym udać się na cmentarz 1 listopada. W tym temacie Katolicy mają dowolność i mogą kierować się własnym sumieniem.
Oznacza to, że jeśli nie odwiedzimy grobów bliskich osób 1 listopada, to nie zostanie to uznane przez Kościół za grzech.
Uwaga: inaczej jest w przypadku mszy świętej 1 listopada! Co Kodeks prawa kanonicznego mówi na ten temat?
1 listopada - udział we mszy świętej obowiązkowy
Katolicy nie muszą iść na cmentarz, jednak mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej 1 listopada.
Warto też wiedzieć, że udział w wieczornej mszy świętej 31 października spełnia ten obowiązek.
Jak podaje portal msze.info, wynika to z Kodeksu Prawa Kanonicznego (Kan. 1248 par. 1): Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.
Zaduszki - czy jest obowiązek uczestniczenia we mszy świętej?
Zaduszki, czyli Dzień Zaduszny i Święto Zmarłych wypada 2 listopada.
Ten dzień także jest świętem kościelnym, nazwanym w katolickim kalendarzu jako Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych.
Co ciekawe jednak, Kodeks prawa kanonicznego wskazuje, że w tym dniu nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy świętej.