Jesienna aura już do nas zawitała i rozpoczął się sezon grzewczy. Za pomocą prostego triku możesz zadbać o swoje rachunki i ograniczyć uciekanie ciepła z mieszkania poprzez odpowiednie ustawienie docisku skrzydła do ramy.
Unikaj strat ciepła w mieszkaniu
Okna PCV posiadają mechanizm, który pozwala na ustawienie ich na tryb letni lub zimowy. Jest to funkcja, o której wiele osób nie wie. Mała śruba zlokalizowana w ramie okiennej pozwala na regulację szczelności. Przestawiając tryb okna możemy kontrolować przepływ powietrza.
Sprawdź ustawienia swojego okna
Po pierwsze należy sprawdzić, jaki tryb ustawiony jest obecnie w naszym oknie. Możemy wykorzystać sposób z kartką papieru. Należy włożyć ją między ramę, a skrzydło i zamknąć okno. Gdy pociągniemy kartkę i wyjmiemy ją bez z łatwością, jest to znak, że okno jest ustawione na tryb letni. W takiej sytuacji musimy przystąpić to wyregulowania, aby zapobiec utracie ciepłego powietrza z naszego mieszkania, czy domu.
Jak ustawić tryb zimowy w oknie? Krok po kroku
- Pierwszym krokiem jest otworzenie okna.
- Następnie szukamy metalowej śrubki (zaczepu/grzybka) na okuciu okna (na metalowej części). Zazwyczaj jest to okrągły lub sześciokątny element oznaczony kreską lub kropką. Na elemencie mogą być także zaznaczone tekże kółka o różnej średnicy.
- Śrubkę ramy należy przestawić o 90 stopni w prawo. Możesz to zrobić przy pomocy imbusa lub kombinerek. Po przekręceniu znaczek na grzybku powinien znajdować się jak najbliżej uszczelki.
- Zabieg ten musimy wykonać przy każdej śrubie (W każdym oknie może być od 2 do 12 grzybków).
Ustawienie zimowego trybu pozwoli na doszczelnienie okna o około 1,5 mm.
Pamiętajmy, że ustawienie tryby zimowego sprawi, że okna są bardzo szczelne. Bardzo ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń.
WAŻNE: Należy pamiętać o rozszczelnieniu okien po zimie (ustawieniu na tryb letni), gdyż uszczelni nie powinny pozostawać przez długi czas w stanie maksymalnego docisku.