Prognozy dotyczące cen prądu w 2024 roku nie są optymistyczne. Eksperci przewidują 70-procentowy wzrost cen energii elektrycznej.
Rachunki za prąd wyższe o 70%!?
Eksperci z branży uważają, że jeśli rząd nie wprowadzi w 2024 roku mrożenia cen prądu, tarcz solidarnościowych lub wróci VAT na energię, wówczas możemy spodziewać się podwyżki cen energii do 70%. O takim scenariuszu mówiła Dr Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Kobieta podkreśliła, że bazą do szacowania będą umowy długoterminowe na przyszły rok.
Szacuje się, że koszty będą wynosić ok. 80 gr/kWh. Będą to ceny dwukrotnie wyższe od obecnie zamrożonych taryf na ten rok, które wynoszą 41 gr/kWh.
Możliwe, że stawki będą jeszcze wyższe, ponieważ należy doliczyć koszty dystrybucji i podatki. Zatem każda 1 kWh energii mogłaby być nawet o ponad połowę droższa.
Zamrożenie cen prądu nie zdało egzaminu?
Przypomnijmy, że rząd wprowadził w 2023 roku zamrożenie cen prądu. W związku z tym ceny prądu nie mogą przekroczyć cen z 2022 roku. Zabieg ten miał ochronić Polaków przed wysoki rachunkami za energię. Specjaliści podkreślają, że mrożenie cen było jedynie działaniem objawowym, a nie przyczynowym. Dane Agencji Rynku Energii wskazują, że mimo zamrożenia rachunki Polaków było o około 30% wyższe w stosunku do ubiegłego roku.
Przed rządem poważne wyzwanie!
Eksperci uważają, że Polska potrzebuje powrotu do konkurencyjnego rynku. Ważny jest także rozwój odnawialnych źródeł energii. Należy także zwrócić uwagę na kwestię walki z ubóstwem energetycznym. Okazuje się, że problemem jest wieloletni brak inwestycji w polskiej energetyce.
Ceny prądu w Polsce powyżej średniej UE
Dane opublikowane przez firmę Energii Solution pokazują, że ceny na rynku hurtowym w Unii Europejskiej wyniosły średnio 94,50 euro za 1MWk. Natomiast w Polsce było to 110,61 euro. Dane to pokazują, że ceny prądu w Polsce są powyżej średniej Unii Europejskiej. (analiza średnich cen energii we wrześniu).
Dlaczego ceny prądu są tak wysokie?
Koszty energii elektrycznej są uzależnione od wielu czynników. Istotna jest sytuacja na rynku gazu oraz węgla. Niestety obecnie możemy zaobserwować ich niedobór. Co więcej, koszty są zależne od uprawnień emisji CO2 w unijnym systemie EU ETS.
Kolejnym problemem są susze i upały na świecie. Ceny energii są uzależnione od sytuacji hydrologicznej i wpływają na koszty prądu.