Cisza wyborcza: Od kiedy? Czego nie wolno robić? Jakie grożą kary?

Agnieszka
Newsy
12.10.2023 11:34
Cisza wyborcza: Od kiedy? Czego nie wolno robić? Jakie grożą kary?

Cisza wyborcza to nieodłączny element wyborów w Polsce. Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśniła, od kiedy obowiązuje cisza wyborcza, czego nie wolno wtedy robić i jakie kary grożą osobom, które zakłócają ciszę wyborczą. Poznaj szczegóły.

Cisza wyborcza - czym jest? 

Cisza wyborcza to okres występujący pomiędzy kampanią wyborczą (w tym roku także referendalną), a zakończeniem głosowania.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że kampania wyborcza i kampania referendalna kończą się 13 października 2023 r. o godz. 24:00.

Oznacza to, że od tego momentu zakazane jest prowadzenie jakiejkolwiek agitacji wyborczej (i referendalnej), “w szczególności zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych” - mówi art. 107 § 1 Kodeksu wyborczego. 

Czego nie wolno robić podczas ciszy wyborczej?

W trakcie ciszy wyborczej i referendalnej, która rozpocznie się 13 października 2023 r. o godz. 24:00 zabrania się:

  • prowadzenie jakiejkolwiek agitacji wyborczej i referendalnej w jakiejkolwiek formie,
  • zachęcania lub zniechęcania do brania udziału w referendum (nie dotyczy wyborów parlamentarnych).
  • agitacji wyborczej i referendalnej w lokalach wyborczych,
  • publikacji wyników sondaży opinii publicznej,
  • podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań,
  • agitacji wyborczej i kampanii referendalnej w Internecie i mediach tradycyjnych,

Co grozi za złamanie zasad ciszy wyborczej?

Kto, w związku z wyborami, w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzi agitację wyborczą – podlega karze grzywny. - brzmi Art. 498. Kodeksu wyborczego.

Art. 500. natomiast mówi:

Kto, w związku z wyborami w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania, podaje do publicznej wiadomości wyniki przedwyborczych badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych lub przewidywanych wyników wyborów, lub wyniki sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania – podlega grzywnie od 500 000 do 1 000 000 złotych.

Kampania referendalna - kary

Warto pamiętać, że tak samo wysokie kary grożą za prowadzenie kampanii referendalnej w trakcie ciszy wyborczej.

UWAGA!: W przypadku referendum zakazane jest (w przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych) zachęcanie lub zniechęcanie do wzięcia udziału w referendum. 

Frekwencja ma w referendum decydujące znaczenie dla jego wyniku. Działania tego rodzaju nie mogą być zatem prowadzone w czasie ciszy referendalnej. 

Czym jest agitacja wyborcza?

Agitacja wyborcza to działania podejmowane w celu promowania określonych kandydatów lub partii politycznych przed wyborami.

Celem agitacji jest przekonanie jak największej liczby wyborców do oddania głosu na promowaną osobę czy ugrupowanie. 

Może ona przybierać formę spotkań wyborczych, ulotek, reklam w mediach, spotów telewizyjnych czy postów w mediach społecznościowych. 

Agitacja jest istotnym elementem demokratycznego procesu wyborczego, jednak w wielu krajach jest regulowana prawnie, by zapewnić uczciwość i transparentność kampanii.

Agitacja wyborcza jest zakazana w trakcie ciszy wyborczej. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną