Wybory parlamentarne, które odbędą się już 15 października, połączone są z referendum ogólnokrajowym. Wyborcy w lokalu wyborczym otrzymają (jeśli je przyjmą) 3 karty do głosowania: do Sejmu, do Senatu i referendalną. Oznacza to, że głosować można trzy razy w ciągu dnia wyborczego. Poznaj szczegóły.
Dzień wyborczy - ile razy można głosować?
Dr Liwiusz Laska, adwokat, członek Państwowej Komisji Wyborczej w rozmowie z portalem prawo.pl wskazuje na fakt, że w ciągu dnia wyborczego wyborca może pojawić się w lokalu wyborczym nawet trzy razy i trzy razy oddać głos.
Jest jednak jeden ważny warunek - nie może pobrać od razu wszystkich trzech kart do głosowania.
- Wyborca może w tym roku przyjść do lokalu wyborczego nawet i trzy razy. Rano zagłosować w wyborach do Sejmu, po obiedzie do Senatu, a wieczorem w referendum. Prawo dopuszcza takie rozwiązanie – mówi dr. Liwiusz Laska.
Wyborca, który chce zagłosować tylko w wyborach parlamentarnych, musi podczas wręczania mu kart do głosowania jasno zaznaczyć, że odmawia przyjęcia karty do referendum. Lub odwrotnie - przyjąć jedynie kartę do referendum.
Jeśli wyborca przyjmie tylko jedną lub dwie karty do głosowania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w późniejszym czasie pobrał wcześniej odrzuconą przez siebie kartę i zagłosował np. w referendum.
Jeżeli wyborca, który odmówił przyjęcia jednej lub dwóch kart do głosowania, następnie będzie chciał otrzymać kartę do głosowania w głosowaniu, w którym nie uczestniczył, komisja wydaje wyborcy tę kartę lub karty, której przyjęcia wcześniej odmówił. Przewodniczący komisji w rubryce spisu wyborców „Uwagi” musi skreślić adnotację o odmowie wzięcia karty do głosowania i skreślenie to opatrzyć swoją parafą. - czytamy na stronie prawo.pl.
Uwaga: jeśli wyborca pobierze wszystkie trzy karty do głosowania, nie ma już możliwości ich zwrócenia. Po przyjęciu kart przez wyborcę Komisja bezwzględnie odmówi przyjęcia ich z powrotem.
Odpowiednia adnotacja
Wyborca, który nie chce przyjąć której z kart do głosowania, musi to powiedzieć w momencie wręczania mu pakietu kart. Wtedy pracownik Komisji ma obowiązek zaznaczyć przy jedno nazwisku odpowiednią adnotację:
- „bez Sejmu”
- „bez Senatu”
- „bez referendum”
- „bez Sejmu i bez referendum”
- „bez Senatu i bez referendum”
- „bez Sejmu i bez Senatu”
Wyborca powinien dopilnować, aby po odmowie przyjęcia karty odpowiednia adnotacja pojawiła się przy jego nazwisku.