Od 1 października 2023 roku obowiązuje zakaz palenia węglem w Warszawie. Na co można wymienić stary kopciuch? Jakie instalacje wpisują się w ekoprojektu?
Zakaz palenia węglem od 1 października
Przypomnijmy, że nowelizacja uchwały antysmogowej wprowadziła zakaz palenia węglem na terenie m. st Warszawy. Ponadto nie można instalować kotłów na węgiel w nowych domach przyłączonych do ogrzewania miejskiego.
Przepisy te obowiązują od 1 października 2023 roku. Osoby, które złamią zakaz mogą spodziewać się wysokich kar – do 5 tysięcy złotych.
Co zamiast kopciucha?
W związku z nowymi przepisami pojawia się pytanie dotyczące tego, jaki piec zamontować zamiast kopciucha. Mieszkańcy Warszawy mogą zdecydować się na instalację:
- Pieca, kotła, kominka na biopaliwo stałe,
- Kotła na pellet lub zrębke drzewną,
- Pompę ciepła,
- Piec gazowy,
- Ogrzewanie elektryczne,
- Podłączenie do sieci ciepłowniczej.
Instalacje te spełniają wymogi dotyczące wysokości emisji oraz ekoprojektu.
Osoby, które zdecydują się na likwidację starych pieców węglowych mogą ubiegać się o dotację w wysokości do 70% poniesionych kosztów.
Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Mieszkańcy mogą otrzymać dofinansowanie
Osoby, które zlikwidują stary piec- kopciuch mogą ubiegać się o finansowe wsparcie na odnawialne źródła energii takie jak turbiny wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne, kolektory słoneczne.
Pieniądze z programu można także przeznaczyć na zamontowanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.
Program kierowany jest do właścicieli i współwłaścicieli budynków jednorodzinnych.
Polska dąży do neutralności klimatycznej
Zmiany przepisów mają ułatwić walkę ze smogiem. Okazuje się, że na Mazowszu każdego roku przedwcześnie umiera około 6 tysięcy osób z powodu zanieczyszczeń powietrza. Celem zmian jest osiągnięcie neutralności klimatycznej wynikającej z Europejskiego Zielonego Ładu i pakietu Fit for 55.
Regulacje zakładają, że do 2030 roku zakaz ten zostanie wprowadzony we wszystkich miastach, a do 2040 roku także na terenach wiejskich. Jest to część Krajowego Programu Ochrony Powietrza, mającego na celu poprawę jakości powietrza w całym kraju.
Walka ze smogiem
Celem Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest walka ze smogiem w dużych miastach. Obecnie rząd wprowadził rozwiązania, które mają w tym pomóc.
Mowa tu o programach, które mają ułatwić obywatelom zamianę kopciuchów na bardziej ekologiczne źródło ciepła. Do dyspozycji obywateli jest ulga termomodernizacyjna w podatku dochodowym, program „Czyste Powietrze” czy „Stop Smog”.
Więcej o programie „Czyste powietrze” , „Stop Smog” oraz o uldze termomodernizacyjnej przeczytacie na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska - TUTAJ.