Rewolucja w sprzedaży i zasiedzeniu gruntów! Od dziś wielkie zmiany!

Agnieszka
Newsy
05.10.2023 9:48
Rewolucja w sprzedaży i zasiedzeniu gruntów! Od dziś wielkie zmiany!

W czwartek 5 listopada w życie weszły zmiany w przepisach dotyczących obrotu ziemią rolną. Od teraz grunt rolny zasiedzieć będą mogli nie tylko rolnicy indywidualnie, ale także nierolnicy. Zmian i ułatwień jest jednak więcej. Poznaj szczegóły.

Zmiany w zasiedzeniu nieruchomości rolnej

Do tej pory warunkiem koniecznym do zasiedzenia nieruchomości rolnej było posiadanie statusu rolnika indywidualnego. Po nowelizacji z 2016 r. - zasiedzenie nieruchomości rolnej przez nierolnika nie było, co do zasady, możliwe.

Obecna nowelizacja ustawy wyklucza już ten warunek. Osoba, która spełnia pozostałe warunki zasiedzenia, ale nie jest rolnikiem, od teraz będzie mogła starać się o tytuł własności. 

- To jest powrót w dobrym kierunku. Przesłanki do zasiedzenia i tak są restrykcyjne oraz równie restrykcyjnie interpretowane są przez sądy. A jeżeli ktoś przez 30 lat spełniał przesłankę zasiedzenia gruntu rolnego, to powinien uzyskać tytuł własności, nawet, jeśli nie jest rolnikiem indywidualnym. Uporządkowanie stanu prawnego nieruchomości, w sytuacji niezgodności pomiędzy wieloletnim stanem faktycznym samoistnego posiadania, a formalnym tytułem własności, leży także w interesie publicznym - powiedział mec. Michał Górski, specjalizujący się w sprawach o zasiedzenie.

Zniesienie konieczności prowadzenia gospodarstwa rolnego

Osoba, która zasiedziała grunt, nie będzie już zobowiązana do prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez okres co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście.

Zmiany w sprzedaży gruntów rolnych

Nowelizacja znacząco ułatwiła teraz obrót gruntami rolnymi. Warto wiedzieć, że do tej pory działka, której nawet mały fragment był użytkiem rolnym, cała była uznawana za grunt rolny. 

W takiej sytuacji cała działka podlegała ograniczeniom związanym z kształtowaniem ustroju rolnego.

“Nowe przepisy stanowią natomiast, że użytek rolny musi mieć minimum 0,3 ha, aby cała nieruchomość została oznaczona w ewidencji jako rolna. Dzięki temu takie grunty będą łatwiej mogli nabyć także nierolnicy" - wskazał mec. Górski.

Ułatwienia dla spółdzielni produkcji rolnej

Zmiany w przepisach znacząco ułatwią też zakup gruntów przez spółdzielnie produkcji rolnej. Nie będą one już musiały uzyskiwać zgody dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na nabycie takiej nieruchomości. 

Oprócz tego, do grona osób uprawnionych do dziedziczenia gruntów rolnych zaliczono ojczyma, macochę i rodziców małżonka. 

Podstawa prawna: Dz.U. 2023 poz. 1933.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną