Co się stało z fotowoltaiką w Polsce? Zaskakujące fakty!

Justyna
Biznes i finanse
04.10.2023 19:54
Co się stało z fotowoltaiką w Polsce? Zaskakujące fakty!

Fotowoltaika przez wiele lat była jednym z najbardziej obiecujących źródeł energii odnawialnej w Polsce. Ta technologia pozyskiwania energii słonecznej przyciągała inwestorów i entuzjastów zielonej energii, obiecując zarówno ekologiczne korzyści, jak i oszczędności na rachunkach za prąd. Jak obecnie wyglądają perspektywy i opłacalność w tej dziedzinie?

Burzliwa historia rozwoju

Fotowoltaika w Polsce przeszła burzliwą historię rozwoju. Początkowo była mało popularna, a brak stabilnych przepisów i wsparcia finansowego utrudniały jej rozwój. Dopiero w ostatnich latach zyskała na popularności, osiągając rekordowy wzrost w liczbie zainstalowanych instalacji.

Wprowadzenie nowych przepisów i zmian w rynku energii miało duży wpływ na fotowoltaikę. Przejście z net-meteringu na net-billing, a także zmiany w programach wsparcia, wywołały mieszane reakcje wśród właścicieli instalacji fotowoltaicznych. To jedna z głównych przyczyn, dla których fotowoltaika nie jest już tak optymistycznie postrzegana jak wcześniej.

Net-metering a net-billing

Net-metering pozwala właścicielom instalacji fotowoltaicznych na magazynowanie nadwyżek wytworzonej energii i korzystanie z niej w przyszłości. Natomiast net-billing polega na sprzedaży całej wyprodukowanej energii do sieci i zakupie jej z powrotem, gdy jest potrzebna, bez możliwości gromadzenia kredytu za nadwyżki. Z tego względu dla prosumentów najlepiej jest, jeśli sprzedają prąd po jak najwyższej cenie. Ta jednak systematycznie spada.

Największe wyzwanie

Obecnie największym wyzwaniem w fotowoltaice jest nie tylko spadek cen energii, ale również trudność w określeniu odpowiedniej wielkości instalacji, która zapewni optymalne oszczędności na rachunkach za prąd. W nowym systemie rozliczeń trudno jest przewidzieć, jakie będą przyszłe ceny energii, co sprawia, że wyliczanie opłacalności staje się bardziej niepewne.

W związku z tym wielu klientom przekazywane jest, że fotowoltaika może nie pokryć wszystkich kosztów związanych z zużyciem prądu, co sprawia, że inwestycja jest mniej opłacalna niż w przeszłości, zwłaszcza dla tych, którzy korzystają z nowych zasad rozliczeń. Dodatkowo, nie można już polegać na tym, że nie trzeba będzie dokładać własnych środków na pokrycie rachunków za energię elektryczną.

Perspektywy na przyszłość

Chociaż fotowoltaika w Polsce spotyka się z różnymi wyzwaniami, nadal ma potencjał na przyszłość. Co ciekawe liczba zainstalowanych instalacji wzrosła o ponad 67% w ciągu roku od listopada 2021 do listopada 2022 roku.

To dowodzi, że mimo wyzwań, fotowoltaika wciąż przyciąga nowych inwestorów i entuzjastów zielonej energii. Nowe technologie, innowacje w zakresie magazynowania energii i zmiany na rynku energii odnawialnej mogą wpłynąć na jej dalszy rozwój.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną