Ciasto miodowo-orzechowe

Ewelina
Ciasta
03.09.2014 9:05
Ciasto miodowo-orzechowe

Przepis

Miało być przed świętami, żeby zachęcić Was do zrobienia tego ciasta w święta. Miałam jednak tyle do roboty, że po prostu nie zdążyłam. Nie mniej teraz też będę Was gorąco zachęcała do zrobienia tego ciasta, np na imprezę sylwestrową <w ciachu="" ja="" jakim="" musz="" o="" pomy="" sama=""> bo to ciasto jest absolutnie przepyszne. Zdecydowanie jedno z moich ulubionych. Wymaga trochę czasu, ale efekt jest absolutnie rozbrajający, a uwierzcie mi, nie chwaliłabym tak ciasta, gdyby faktycznie nie było takie dobre. Jeśli któreś Was jest fanem orzechów w karmelu, słodkiego miodowego ciasta i kremu budyniowego to ciasto jest dla Was. Łączy w sobie wszystko, co dobre, słodkie ciasto powinno mieć. Piekę go już któryś raz z kolei i ciągle mnie zachwyca swoim smakiem i tak naprawdę nigdy nie potrafię wybrać, która warstwa najbardziej mi smakuje. </w>

Gorąco Wam polecam, nie zawiedziecie się: )

Ciasto miodowo- orzechowe z kremem budyniowym

forma 20x 30 cm

składniki na orzechowy wierzch:

- 300 g obranych i posiekanych orzechów włoskich

- 100 g cukru

- 2 łyżki miodu

- 125 g masła

Masło, cukier o raz miód roztopić w garnuszku, dodać orzechy i smażyć, dopóki masa zgęstnieje. Gotową, gorącą orzechową masę wylać na blat ciasta.

składniki na ciasto:

- 550 g mąki pszennej luksusowej

- 150 g cukru pudru

- 200 g miodu

- 180 g masła niezbyt miękkiego, ale też nie twardego

- 2 jajka

- 2 łyżeczki sody oczyszczonej

Piekarnik nastawić na 180 stopni <termoobieg></termoobieg>

Mąkę razem z sodą przesiać do miski, a następnie dodać wszystkie pozostałe składniki i zagnieść ciasto. Będzie ono raczej lepie, jeśli będzie za bardzo kleiło się do rąk, dosypać trochę mąki.

Ciasto podzielić na 2/3 i 1/3 części. Do natłuszczonej i wyłożonej papierem do pieczenia formy włożyć 2/3 ciasta i palcami wylepić formę, tak aby powstał blat ciasta. Można ciasto najpierw rozwałkować, jednak jest ono klejące i mnie trudno było to zrobić.

Formę wstawić do nagrzanego piekarnika i piec ok 20 minut- aż ciasto nabierze złotego koloru.

Kiedy ciasto będzie gotowe wyjąć formę z piekarnika, odczekać chwilę, a następnie usunąć blat ciasta razem z papierem do pieczenia z formy i odstawić do ostygnięcia.

Formę ponownie wyłożyć papierem do pieczenia, wylepić pozostałą 1/3 częścią ciasta, wylać na nią orzechową masę i wyrównać szpatułką- uwaga, masa jest gorąca! Formę wstawić ponownie do piekarnika i piec ok 20 minut.

Po upieczeniu wyjąć formę z piekarnika i odstawić aż masa orzechowa stanie się bardziej zwarta i będzie można wyciągnąć ciasto z formy.

składniki na masę budyniową- najlepiej zrobić budyń na początku, później zająć się ciastem, kiedy budyń będzie stygnął:

- 1 litr mleka

- 4 czubate łyżki mąki ziemniaczanej

- 2 czubate łyżki mąki pszennej

- 170 g białego cukru

- 30 g cukru waniliowego

- 200 g miękkiego masła

750 ml mleka wlać do rondla z grubym dnem, dodać do niego biały cukier i cukier waniliowy, zagotować.

W pozostałych 250 ml mleka rozmieszać dobrze obydwa rodzaje mąk.

Kiedy mleko będzie się gotować, powoli wlewać do niego masę mleczno- mączną cały czas mieszając, by nie doprowadzić do powstania grudek. Mieszać cały czas, aż masa zacznie gęstnieć i zrobi się budyń.

Budyń odstawić z ognia i przykryć folią spożywczą, tak aby folia dotykała wierzchu budyniu- w ten sposób nie zrobi się kożuch. Budyń odstawić do całkowitego wystudzenia. Jest do bardzo ważne, budyń musi być zimny. Ja wyniosłam garnek na zewnątrz; )

Kiedy budyń będzie już całkowicie zimny, w osobnej misce utrzeć masło, a następnie dodawać do niego po łyżce budyniu, ciągle miksując, aby uzyskać gęsty krem.

złożenie ciasta:

Formę, w której piekliście blaty ciasta, wyłożyć papierem do pieczenia. Umieścić w niej blat ciasta bez masy orzechowej, następnie wylać na niego krem budyniowy i przykryć blatem ciasta z masą orzechową. Całość wstawić do lodówki, aby masa mogła dobrze zgęstnieć a ciasto zmięknąć. Ciasto jest najlepsze po ok 2- 3 dniach od zrobienia.

Smacznego!