Poważny problem wodociągów! Dlaczego woda w 13 miejscowościach stała się niebezpieczna?

Justyna
Newsy
30.09.2023 20:03
Poważny problem wodociągów! Dlaczego woda w 13 miejscowościach stała się niebezpieczna?

Woda pitna to jedno z podstawowych praw człowieka, ale co się dzieje, gdy to podstawowe prawo zostaje zagrożone? To pytanie staje się palącym problemem w przypadku 13 miejscowości, gdzie niedawno wykryto obecność groźnych bakterii w wodociągu.

Źródło problemu

Okazało się, że w próbkach wody pobranych z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę w Prusinowicach zaopatrującego 13 miejscowości stwierdzono obecność bakterii grupy coli. Mowa o miejscowościach w gminie Lutomiersk: Prusinowice, Prusinowiczki, Florentynów, Bechcice Wieś, Bechcice Parcela, Mikołajewice, Kolonia Mikołajewice, Wygoda Mikołajewska, Legendzin, Zalew, Dziektarzew, Antoniew, Wrząca (gmina Lutomiersk).

Te groźne bakterie mogą prowadzić do poważnych zatruć pokarmowych i innych problemów zdrowotnych, szczególnie u dzieci i osób o słabej odporności. Objawy takiego zatrucia obejmują gwałtowną biegunkę, ból brzucha, nudności, wymioty, brak apetytu, ogólne osłabienie oraz podwyższoną temperaturę ciała. Dla wielu osób skutki te mogą okazać się poważne i wpłynąć na codzienne życie.

Skąd bakterie coli w wodzie?

Istnieje wiele potencjalnych źródeł bakterii coli w wodzie pitnej. Jednym z głównych źródeł jest zanieczyszczenie środowiska, zwłaszcza rzeki i jeziora, z których pobierana jest woda do przetwarzania w wodociągach. Bakterie coli mogą również dostawać się do wodociągów przez nieszczelności w sieciach rur, co umożliwia przeniknięcie zanieczyszczeń do wody pitnej.

Ponadto, ludzkie i zwierzęce odchody są częstym źródłem bakterii coli w wodzie. W przypadku rolnictwa, nawozy naturalne mogą zawierać bakterie coli, które następnie przenikają do wód gruntowych i rzek, po czym trafiają do wodociągów.

Warto pamiętać, że śledzenie źródła zanieczyszczeń jest kluczowe w procesie utrzymania czystości wody pitnej i eliminowania zagrożenia ze strony bakterii coli.

Zakaz używania zanieczyszczonej wody

Władze sanitarno-epidemiologiczne wydały ostrzeżenia, nakazując nie używać zanieczyszczonej wody do spożycia, przygotowywania napojów czy mycia warzyw. Jedynym zalecanym użyciem jest jej stosowanie w celach sanitarnych, takich jak spłukiwanie toalet czy mycie podłóg.

Jednocześnie lokalne władze sanitarno-epidemiologiczne wspólnie z państwowym powiatowym inspektoratem sanitarnym pracują nad przywróceniem odpowiednich parametrów wody. Ich celem jest zapewnienie, że woda znów będzie bezpiecznie spożywana przez mieszkańców.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną