Już niebawem w życie wejdą ważne zmiany dotyczące pomocy społecznej. Obejmą one pracowników socjalnych oraz osoby korzystające z takiej pomocy. Poznaj szczegóły.
Zmiany w pomocy społecznej już od 1 listopada 2023 r.
24 sierpnia w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw.
Zmiany będą dotyczyć zarówno pracowników socjalnych, jak i beneficjentów pomocy społecznej. Wejdą one w życie 1 listopada tego roku.
Najważniejsze zmiany w pomocy społecznej
Bezpłatna pomoc prawna dla pracowników socjalnych
Po wprowadzeniu nowelizacji, pracownik socjalny będzie miał prawo do bezpłatnej opieki prawnej lub zwrotu połowy poniesionych kosztów w przypadku postępowania karnego.
W przypadku wystąpienia o zwrot połowy kosztów, pracownik socjalny będzie musiał udokumentować wydatki.
Można to zrobić "za pomocą faktur, w tym elektronicznych, rachunków lub dokumentów sporządzonych na piśmie, potwierdzających datę ich poniesienia oraz ich wysokość, a także pozwalających na jednoznaczne ustalenie podmiotu świadczącego ochronę prawną na rzecz pracownika socjalnego".
Prawo do zwrotu lub darmowej opieki prawnej wystąpi w przypadku pełnienia przez pracownika czynności służbowych. Jeśli pracownik będzie musiał wystąpić w roli pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego, będzie mógł liczyć na wsparcie odpowiednich organów.
"Jeżeli jednostka nie ma zapewnionej obsługi prawnej realizowanej przez radców prawnych lub adwokatów, ochronę prawną zapewnia właściwy miejscowo urząd gminy, starostwo powiatowe lub urząd marszałkowski" - wskazuje ustawa.
Pomoc sąsiedzka
Nowelizacja wprowadza również możliwość korzystania z pomocy sąsiedzkiej.
"Usługi sąsiedzkie obejmują pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, przez którą należy rozumieć formy wsparcia niewymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji, oraz, w miarę potrzeb i możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem" - przewiduje ustawa.
Pomoc sąsiedzką może świadczyć osoba, która:
- jest pełnoletnia;
- nie jest członkiem rodziny osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
- nie jest oddzielnie zamieszkującym małżonkiem, wstępnym ani zstępnym osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
- złożyła organizatorowi usług sąsiedzkich oświadczenie o zdolności pod względem psychofizycznym do świadczenia takich usług;
- zamieszkuje w najbliższej okolicy osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
- ukończyła szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy;
- została zaakceptowana przez osobę, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
- została zaakceptowana przez organizatora usług sąsiedzkich.
Pobyt w domu pomocy społecznej
Nowelizacja ustawy pozwala również na krótkoterminowe pobyty w domach pomocy społecznej. Pobyty tę mogą być całodobowe lub dzienne.