Koniec zadań domowych? Kontrowersyjna propozycja! Czy ma to sens?

Agnieszka
Newsy
11.09.2023 11:28
Koniec zadań domowych? Kontrowersyjna propozycja! Czy ma to sens?

Już 15 października odbędą się wybory parlamentarne. Większość startujących w wyborach partii politycznych zdradza więc swoje plany i postulaty. Koalicja Obywatelska zapowiedziała zniesienie prac domowych. Czy uda się tę zmianę przeprowadzić w polskim systemie edukacji?

Likwidacja prac domowych - propozycja Koalicji Obywatelskiej 

Wiceprzewodnicząca Koalicji Obywatelskiej Katarzyna Lubnauer w rozmowie z Radiem Plus poinformowała o nowej obietnicy wyborczej swojego ugrupowania – likwidacji prac domowych w szkołach podstawowych.

Uważamy, że do pewnego wieku te prace domowe powinny być na terenie szkoły. Jeżeli dziecko chce dodatkowo poćwiczyć, to pod opieką nauczyciela – powiedziała Lubnauer.

Zapowiedział też, że chce „uwolnić rodziców z jednej strony od plagi korepetycji i tego, że na nich zrzucana jest ta praca domowa”. 

Zalety likwidacji prac domowych

Brak prac domowych doskonale funkcjonuje w takich krajach jak Japonia, Finlandia czy Francja.

Co ciekawe, w Polsce także istnieje szkoła podstawowa, która już kilka lat temu zlikwidowała prace domowe. 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Kaliszu nie odrabiają obowiązkowych prac domowych, bo nikt im ich nie zadaje. Zyskali więcej wolnego czasu: na odpoczynek, zabawę, albo naukę tego, co ich interesuje. Obowiązkowe dla każdego ucznia zadania do domu szkoła "wykasowała" ponad 4 lata temu. I jak zapowiada dyrektorka innowacyjnej, choć publicznej kaliskiej podstawówki, powrotu do prac domowych nie będzie. - czytamy na portalu strefaedukacji.pl

Likwidacja prac domowych w szkołach podstawowych mogłoby mieć szereg potencjalnych zalet. Oto kilka z nich:

  • Więcej czasu na odpoczynek i rekreację — uczniowie będą mieli więcej czasu na relaks i zabawę po lekcjach, co może pozytywnie wpłynąć na ich samopoczucie i zdrowie psychiczne.
  • Równościowe szanse — nie wszyscy uczniowie mają równy dostęp do zasobów edukacyjnych i wsparcia w domu. Zlikwidowanie prac domowych może pomóc w zminimalizowaniu tego rodzaju nierówności.
  • Stymulacja kreatywności — zamiast skupiać się na pracach domowych, dzieci mogłyby poświęcić więcej czasu na eksplorowanie własnych zainteresowań i rozwijanie umiejętności kreatywnych.
  • Redukcja stresu — prace domowe często są źródłem stresu zarówno dla uczniów, jak i ich rodziców. Ich eliminacja mogłaby przyczynić się do redukcji stresu i konfliktów związanych z odrabianiem lekcji.
  • Skoncentrowanie na lekcjach — uczniowie mogliby się skoncentrować na tym, co uczą się w szkole, zamiast dźwigać dodatkowe obciążenie związanego z pracami domowymi.
  • Promowanie samodzielności — uczniowie mogliby nauczyć się, jak samodzielnie zarządzać swoim czasem i przeznaczyć go na naukę, zamiast być zmuszonym do odrabiania zadań domowych zgodnie z zaleceniami nauczyciela.

Czy likwidacja prac domowych jest w Polsce możliwa?

Jak zwracają uwagę eksperci, polski system edukacji może nie poradzić sobie z likwidacją prac domowych, jeśli inne jego aspekty nie zostaną zreformowane.

Biorąc pod uwagę fakt, że nauczanie w Polsce polega głównie na powtarzaniu materiału do skutku i uczeniu się go na pamięć, brak prac domowych może negatywnie wpłynąć na wyniki uczniów i opóźnić realizację materiału. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną