Część uczniów z utęsknieniem wróciło do szkoły, inny poszli na wrześniowe zajęcia z nieco mniejszym entuzjazmem. Bez względu na to, do której z tych grupy należy uczeń, po jakimś czasie każdy z nich marzy o dodatkowym dniu wolnym od nauki. W tym roku wolnego będzie jednak mniej niż w poprzednich latach.
Mniej dni wolnych w roku szkolnym 2023/2024
Dni wolne dla ucznia w roku szkolnym wypadają w weekendy, ferie zimowe i dni świąteczne. W roku szkolnym 2023/2024 wiele z dni świątecznych, wolnych od szkoły, przepadnie.
Okazuje się bowiem, że część z nich wypada w sobotę, czy w dniu, kiedy uczniowie i tak nie idą do szkoły.
Jakie dni wolne od szkoły przepadną?
- Najbliższym świętem, które wypada w sobotę jest Dzień Nauczyciela (Święto Edukacji Narodowej). Wypada ono 14 października, w sobotę.
- Kolejne wypada już miesiąc później. Mowa o Narodowym Święcie Niepodległości, które wypada 11 listopada. Niestety, również w sobotę.
- Ostatnie święto, które również wypada w sobotę to Trzech Króli - 6 stycznia 2024 roku.
Kiedy pierwsze wolne dla uczniów?
Pierwszy dzień wolny (poza weekendami) dla uczniów wypada więc w tym roku dopiero 1 listopada, czyli w Dniu Wszystkich Świętych. Jest to środa.
Później na wolne od szkoły uczniowie mogą liczyć dopiero na feriach zimowych, które w tym roku wypadają od 23 grudnia do stycznia.
Co ciekawe jednak, zaledwie dwa miesiące po feriach zimowych, uczniowie będą mogli cieszyć się przerwą wiosenną. Będzie ona trwać od 28 marca do 2 kwietnia.
Potem pojawi się majówka, która bardziej korzystna będzie dla pracowników niż dla uczniów. Święto Pracy wypada w środę 1 maja, a Święto Konstytucji 3 Maja w piątek.
Dni wolne podczas egzaminów
Warto też wspomnieć o dniach wolnych dla uczniów, którzy nie piszę egzaminów. Dla szkół podstawowych przewidzianych jest 8 takich dni, dla szkół średnich 10. O tym, kiedy wykorzystuje się te dni wolne decyduje dyrektor danej szkoły. Najczęściej jednak wykorzystywane są one podczas egzaminów próbnych lub głównych, takich jak matura, czy egzamin ósmoklasisty.