Dziś dobiegnie końca dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Oznacza to, że kredytobiorcy dowiedzą się, jaką decyzję podjęto w sprawie stóp procentowych. Specjaliści spodziewają się, że wiadomości będą pozytywne.
Decyzja w sprawie stóp procentowych
We wrześniu 2022 roku Rada Polityki Pieniężnej podjęła ostatnią decyzję w sprawie stóp procentowych. Stopa procentowa kredytów została wtedy podniesiona, po raz jedenasty z rzędu, o 0,25 punktów procentowych i osiągnęła poziom 6,75 procent. Był to najwyższy poziom od 20 lat.
W ubiegłym tygodniu Narodowy Bank Polski poinformował, że posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej odbędzie się 5 i 6 września. Oznacza to, że data posiedzenia znów została zmieniona. Wcześniej posiedzenie RPP miało odbyć się 12 i 13 września.
Dziś, po dwudniowych obradach Rady Polityki Pieniężnej zostanie ogłoszona kolejna decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych. Eksperci przewidują, że tym razem dojdzie do symbolicznego obniżenia wysokości stóp procentowych.
Czy dojdzie do obniżenia stóp procentowych?
"Czeka nas prawdopodobnie symboliczna obniżka głównej stopy procentowej o 25 punktów bazowych do poziomu 6,5 proc." - poinformował ekspert ekonomiczny Lewiatana Mariusz Zielonka.
Dodał, że gdyby RPP postanowiło inaczej, mogłoby to osłabić naszą walutę. Co więcej, zdaniem eksperta “rynek już wycenił obniżkę”.
Przywołany przez TVN24.pl ekonomista ING BSK Adam Antoniak wskazał natomiast, że "Rada wydaje się mocno zdeterminowana pod tym względem i sądzimy, że we wrześniu stopy spadną o 0,25 pkt. proc.". Spodziewa się, że Rada obniży jeszcze stopy w październiku, "być może w listopadzie”.
Nieco inne zdanie mają natomiast eksperci z Banku Millennium. Ich zdaniem obniżka stóp procentowych wcale nie jest taka pewna.
"Tym samym na potrzeby naszego scenariusza zakładamy utrzymanie w środę stopy referencyjnej na poziomie 6,75 proc. Prawdopodobieństwo obniżki stóp już we wrześniu jest jednak wysokie, gdyż członkowie RPP niejednokrotnie zaskakiwali względem swojej komunikacji. O ile cięcie stóp jeszcze w tym roku wydaje się coraz bardziej przesądzone, to naszym zdaniem nie ma mocnych argumentów za szybkim rozpoczęciem luzowania" – napisali eksperci Banku Millennium.