Wrzesień w ogrodzie: Twoja lista zadań i błędów, których musisz unikać!

Martyna P.
Ogród
04.09.2023 11:56
Wrzesień w ogrodzie: Twoja lista zadań i błędów, których musisz unikać!

Wrzesień to miesiąc pełen sprzeczności dla ogrodnika. Z jednej strony lato powoli się kończy, a z drugiej jesień jeszcze nie zaczyna w pełni. W tym miesiącu jest więc wiele prac do wykonania, aby przygotować ogród na nadchodzącą zimę, ale także kilka działań, których lepiej unikać. Poniżej znajduje się lista najważniejszych zadań oraz wskazówek, jak dbać o ogród we wrześniu.

Te prace ogrodowe wykonaj we wrześniu 

Cięcie i przycinanie roślin

Wrzesień to idealny czas na przycinanie krzewów owocowych, takich jak maliny czy porzeczki. Dzięki temu będą one zdrowsze i lepiej owocować w przyszłym roku. Ostatnie przycięcie można również wykonać na niektórych gatunkach drzew i krzewów ozdobnych.

Nawożenie

Jesienią rośliny potrzebują innych składników pokarmowych niż wiosną czy latem. Stosuj nawozy bogate w fosfor i potas, które wzmocnią rośliny na zimę.

Zbieranie nasion

Jeżeli masz w ogrodzie rośliny, z których chcesz pozyskać nasiona, wrzesień to dobry czas na ich zbieranie. Upewnij się, że nasiona są dojrzałe, a następnie przechowuj je w suchym i ciemnym miejscu.

Sadzenie roślin wieloletnich i cebulowych

Jesień to doskonały czas na sadzenie roślin wieloletnich i cebulowych, takich jak tulipany, hiacynty czy krokusy. Zasadzone we wrześniu, dostosują się do warunków glebowych i będą gotowe do wiosennego kwitnienia.

Zabezpieczenie stawu ogrodowego

Jeżeli w Twoim ogrodzie znajduje się staw, wrzesień to odpowiedni moment na jego zabezpieczenie. Usuń opadające liście i zanieczyszczenia, a także zastanów się nad zabezpieczeniem powierzchni stawu siatką, by chronić go przed liśćmi i gałązkami, które mogą spadać z drzew w późniejszym okresie jesieni.

Przygotowanie gleby na przyszły sezon

Wrzesień to także czas, gdy można zacząć myśleć o przygotowaniu gleby na przyszły rok. Obróć kompost, dodaj do niego opadłe liście i resztki roślinne, aby wzbogacić glebę w składniki odżywcze.

Zabezpieczenie mebli i narzędzi ogrodowych

Zanim nadejdą pierwsze przymrozki, warto zabezpieczyć meble i narzędzia ogrodowe. Drewniane elementy można pomalować impregnatem, a narzędzia warto wyczyścić i nasmarować, aby były gotowe na wiosnę.

Zdjęcie Lista prac ogrodowych, które należy wykonać we wrześniu! Czego unikać? #1

Czynności, których należy unikać we wrześniu 

Sadzenie roślin wrażliwych na mróz

Wrzesień nie jest odpowiednim czasem na sadzenie roślin, które są wrażliwe na niskie temperatury. Choć początek jesieni może być łaskawy, nagłe spadki temperatury mogą zaszkodzić młodym roślinom.

Zbyt intensywne podlewanie

W miarę jak dni stają się coraz krótsze i temperatury spadają, rośliny potrzebują mniej wody. Nadmierne podlewanie może prowadzić do rozwoju chorób.

Stosowanie nawozów bogatych w azot

Unikaj nawozów bogatych w azotu, które mogą zaszkodzić roślinom przygotowującym się do zimowego okresu spoczynku. W tym czasie lepiej skupić się na nawozach bogatych w potas i fosfor.

Wrzesień to miesiąc, który wymaga od ogrodnika zarówno wiedzy, jak i umiejętności. Chociaż jest to czas intensywnych prac, dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można znacząco zwiększyć szanse na obfite i zdrowe plony w przyszłym roku. Pamiętaj jednak, że równie ważne, co to, co powinieneś zrobić, jest to, czego unikać. Dzięki temu Twój ogród nie tylko przetrwa zimę, ale i rozkwitnie na wiosnę.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną