Konkubinat a ulgi podatkowe: Co każdy samotny rodzic powinien wiedzieć!

Martyna P.
Podatki
28.08.2023 10:51
Konkubinat a ulgi podatkowe: Co każdy samotny rodzic powinien wiedzieć!

Dziś przeanalizujemy temat związany z uprawnieniem do ulgi dla samotnie wychowujących. Czy życie w konkubinacie stoi na przeszkodzie do jej pobierania?

 

Ulga dla samotnie wychowujących a konkubinat 

W Polsce osoby samotnie wychowujące dzieci mogą skorzystać z ulgi podatkowej. Ulgę tę przewidziano w celu wsparcia rodzin, w których jedno z rodziców ponosi wyłączne koszty związane z wychowaniem dziecka.

Bardzo często pojawiają się wątpliwości, w przypadku, gdy kobieta żyje w konkubinacie.

 

Konkubinat nie stoi na przeszkodzie

Okazuje się, że matka, która jest rozwiedziona i żyje w konkubinacie ma prawo do rozliczania się na takich samych zasadach, jak matka samotnie wychowująca.

Opinię taką wyraził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (interpretacja  sygn. 0115-KDIT2.4011.680.2022.2).

Omawiana interpretacja dotyczyła następującej sytuacji:

Kobieta miała wątpliwości co do korzystania z ulgi dla samotnie wychowujących, gdyż mieszkała z nowym partnerem, który nie bierze udziału w utrzymywaniu jej dzieci.

Ojciec dzieci miała ograniczoną władzę rodzicielską – nie brał faktycznego udziału w wychowywaniu dzieci, płacił alimenty.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej podkreślił, że przepisy nie pozbawiają podatnika prawa do skorzystania z ulgi w przypadku, gdy zamieszkuje on z osobami niewychowującymi i nieobowiązanymi do wychowywania dzieci.

W decyzji zaakcentowano również, że do skorzystania z ulgi uprawnia fakt, że osoba troszczy się o byt i rozwój dziecka, bez udziału drugiej osoby.

Zdjęcie Konkubinat a ulgi podatkowe: Co każdy samotny rodzic powinien wiedzieć! #1

Ulga dla samotnie wychowujących

By samotni rodzice mogli rozliczać się na preferencyjnych warunkach muszą wcześniej złożyć u pracodawcy oświadczenia o opodatkowaniu jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Pozwoli to na uwzględnianie w każdym miesiącu kwoty wolnej od podatku.

Preferencja polega na obliczeniu podatku w podwójnej wysokości – podatku obliczonego od połowy dochodów osoby samotnie wychowującej dzieci

Dokładna kwota ulgi uzależniona jest od dochodu uzyskiwanego przez konkretną osobę. Można oszczędzić jednak nawet do dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek, czyli 2x3600 zł.

Z uwagi na swoją trudną sytuację życiową samotnym rodzicom przysługuje prawo do obniżenia zobowiązania podatkowego. Zgodnie z wytycznymi, należy w tym celu samodzielnie (bez pomocy innych osób) w danym roku podatkowym wychowywać dziecko. Trzeba też być:

 

  • panną lub kawalerem
  • wdową lub wdowcem
  • rozwódką lub rozwodnikiem
  • osobą, w stosunku do której orzeczono separację
  • osobą, której małżonek został pozbawiony praw do wychowania dzieci, czyli władzy rodzicielskiej
  • osobą, której małżonek odbywa karę pozbawienia wolności.

Więcej informacji o preferencyjnym rozliczeniu znajdziesz TUTAJ.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną