Jesteś na L4? Masz trzy dni na dopilnowanie tej formalności! Inaczej stracisz prawo do zasiłku

Agnieszka
Zdrowie
25.08.2023 14:30
Jesteś na L4? Masz trzy dni na dopilnowanie tej formalności! Inaczej stracisz prawo do zasiłku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w te wakacje ze wzmożoną siłą ruszył na kontrole osób przebywających na L4. O czym musisz pamiętać na zwolnieniu, aby nie stracić prawa do zasiłku chorobowego?

Miejsce pobytu na L4

Od 2019 roku każde zwolnienie lekarskie musi posiadać informację o adresie, pod których będzie przebywać dana osoba. Zdecydowania ułatwia to wyżej wspomnianą kontrolę pracowników ZUS.

Warto więc pamiętać, że konieczne jest podanie lekarzowi adresu. Ważne jednak, aby był to adres, pod którym faktycznie będziemy przebywać w trakcie pobierania zasiłku chorobowego.

Zmiana adresu - masz 3 dni na zgłoszenie

Jeśli po wystawieniu L4 okaże się, że z jakiegoś powodu musisz zmienić adres przebywania - musisz zgłosić ten fakt do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub do pracodawcy w ciągu trzech dni od daty wystawienia zwolnienia lekarskiego.

Kontrola na chorobowym. Kiedy możemy stracić prawo do zasiłku chorobowego?

Warto pamiętać, że zasiłek chorobowy może nam zostać odebrany, jeśli nie stosujemy się do zasad przebywania na zwolnieniu chorobowym. 

Nie tylko pracownicy ZUS-u przeprowadzają kontrole. Może to zrobić również:

  • płatnik składek zgłaszający do ubezpieczenia powyżej 20 osób;
  • w niektórych sytuacjach pracodawcy, którzy nie wypłacają zasiłków.

Czego nie wolno robić na L4? Nie ma konkretnej listy rzeczy, które stanowczo zakazane są na L4. Ogólna zasada brzmi jednak tak, że pracownik nie powinien wykonywać czynności, które opóźnią jego rekonwalescencję. Mowa na przykład o:

  • praca u innego pracodawcy;
  • podróżowanie czy wyjeżdżanie na wypoczynek bez poinformowania o tym swojego pracodawcy;
  • robienie remontu i innych prac domowych;
  • wychodzenie z domu w celach rozrywkowych.

Główną zasadą jest także przebywanie pod wskazanym adresem. Jeśli mamy zwolnienie lekarske, w którym wskazano konieczność leżenia i przebywania w domu - nie powinniśm wychodzić nawet na zakupy. 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną